Terezské údolí

Geologická charakteristika

Geologická mapa
(Vel.: 1122x1587 bodů, 256 kB)

Předkvartérní podklad studovaného území tvoří spodnokarbonské (kulmské) sedimenty, patřící k moravské zóně Českého masívu. Podle litologické faciální charakteristiky se jedná o souvrství myslejovické (Veselý, 1991). Toto souvrství se nachází téměř na celém území Terezského údolí a tvoří jej laminované břidlice a prachovce a droby. Přičemž droby myslejovického souvrství nalezneme pouze v jižní části zkoumané oblasti.

Podle Veselého (1991) jsou spodnokarbonské vrstvy zvrásněny ve směru S-J až SZ-JV a převládají zde jen jednoduché vrásy s malými úklony vrstev. "Vrásovou stavbu porušují mladší radiální dislokace směru SZ-JV. Podle těchto poruch došlo k hlavním vertikálním pohybům, které daly základ dnešnímu reliéfu krajiny (J.Svoboda 1964 in I.Veselý 1991)".

Kvartérní pokryvy tvoří svahové, eolické a fluviální sedimenty. Svahové sedimenty (deluviální kamenitohlinité až hlinitokamenité sedimenty) se nacházejí na různě ukloněných svazích v celém zájmovém území. Deluvioeolické sedimenty pokrývají severní a severovýchodní část zkoumané oblasti. Eolické sedimenty ve formě spraší nalezneme jen na malém území v místě, kde řeka Šumice opouští Přírodní park Terezské údolí. Fluviální sedimenty tvoří štěrkové a písčité nánosy na dně údolí, zčásti též nalezneme zbytky starší úrovně sedimentace ve svazích údolí. Podrobněji jsou geologické poměry zájmového území vyobrazeny na mapě.

Ostatní fyzickogeografické charakteristiky: geomorfologická, hydrogeografická, klimatická, pedogeografická a biogeografická.

Úvod | Fyzickogeogr. char. | Socioekon. char. | Topograf. mapa | Fotografie | O práci