Zpracování
V textové části práce je uveden výklad základních pojmů, popsány základní metody sběru dat pro tvorbu 3D modelů. Dále je teoreticky popsána tvorba 3D modelů v prostředí GIS, rozčlenení těchto modelů do kategorií podle úrovně detailů a také jsou popsány některé možnosti využití 3D modelů obecně, a také jakým způsobem by mohly být 3D modely využívány v managementu města.V samotném projektu bakalářské práce bylo vytvořeno několik 3D modelů pomocí různých softwarových prostředků.
V prostředí ArcView 3.1 a extenzi 3D Analyst byla nejprve připravena všechna potřebná data. Atributové informace o výškách budov a jejich funkčním využití byly získány částečně z podkladů Magistrátu města Olomouc a z velké části vlastním průzkumem zájmové oblasti. Zde je nutno podotknout, že atributové výšky budov byly jak Magistrátem, tak autorem práce získány odhadem podle počtu pater. Po kompetaci dat byl vytvořen TIN zájmové oblasti a na ten byla natažena mozaika leteckých snímků. Jednotlivé budovy byly zobrazeny podobně jako letecké snímky na TIN a pomocí funkce extrude vytaženy o atribut výšky. Tímto pznikl jednoduchý blokový 3D model městské památkové rezervace Olomouc.
Přehled budov MPR Olomouc a jejich využití
Dále byly také vytvořeny 3D modely, které znázorňují postavení zájmového území v okolí, a to s nataženou celou mozaikou dostupných leteckých snímků a model území čtyř mapových listů M-33-95-B-a, M-33-95-A-b, M-33-95-B-c a M-33-95-A-d, který byl pokryt výřezem družicivého snímku Landsat 7 ETM+.
V prostředí ArcView 8.2 a extenzi 3D Analyst byly vytvořeny stejné modely jako ve starší verzi, ale hlavně byl tento software použit k prezentaci výsledků pomocí video animací, které není možno v ArcView 3.1 vytvořit. Modely z obou programů byly také exportovány do formátu VRML, které je možné prohlížet například pomocí prohlížečky Cortona VRML.
V prostředí programu ERDAS IMAGINE 8.5 Virtual GIS byl vytvořen model stejného území a byl doplněn o modely stromů, popisy okolních městských částí v podobě tzv. bilboardů, oblohu a pro ukázku obsahu knihovny modelů byl také přidán vrtulník. Nad tímto modelem byly vytvořeny průlety v podobě video animací.
Část 3D modelu MPR Olomouc v prostředí ERDAS IMAGINE 8.5 Virtual GIS