Závěr
Práce měla za cíl zhodnotit grafické naplnění map jazykovědných atlasů včetně rozložení. Další cílem bylo navrhnout nové vizualizační metody, aby došlo ke snížení grafické náplně, ale zachování všech informací v mapě.
Teoretická část byla zaměřena na rešerši vybraných atlasů ze zahraničí. Autor se také věnoval jazykovědnému mapování v Česku a institucím, které se u nás zaměřují na jazykovědné mapování. Popsány byly metody tematické kartografie a procesy zaměřené na jazykovědné mapování. V části věnované náplni mapy bylo vymezena definice náplně mapy. Část zaměřena na metody a postupy se věnovala datům, formátu a vybraným metodám. Byla popsána příprava atlasů postup měření v programu GIMP za použití nástroje GMLMT a následná práce v GIS.
Praktická část práce byla věnována samotnému měření grafické náplně vybraných map nástrojem GMLMT. Popsaná byla taktéž distribuce grafické náplně. Výsledky měření pak byly porovnány pomocí krabicového grafu, aby bylo vidět případné diferenciace. Výsledky ukázali, že mapy mohou být velmi stabilní a vážené z pohledu grafické náplně jako u finského atlasu. Bylo vybráno pět mapových výstupů, se kterými se dále pracuje. Poté se autor věnoval návrhu nové vizualizační metody s cílem snížit grafickou náplni u pěti vybraných map. Dále byly popsány vybrané metody multivariate mapping, které byly použity v této práci. Jelikož bylo potřeba mapy ČJA digitalizovat, tak byl jeden odstavec věnován vektorizaci. Mapa cja 05 0221 v1 byla srovnaná s mapami ČJA a atlasu nářečí, jelikož je totožná. Závěr této kapitoly se věnoval vytvořeným mapovým výstupům, interpretaci výsledků a slovní zhodnocení vzhledu nových vizualizačních metod. Podkapitoly byly zaměřeny na vybraných pět, včetně několika verzí vizualizace, map a znakového klíče, pro možné čtení nové mapy.
Výsledkem práce je 20 map s novou vizualizační metodou. Zajímavým poznatkem bylo, jakou roli hraje text a stínovaný mapovém reliéf v poli. Odstraněním došlo ke snížení grafické náplně, ale významně se zhoršila orientace v mapě a její čitelnost. Pro výsledné mapové výstupy byly v několika verzích použity hexagonové a čtvercové sítě. Čtvercová síť umožnila připravit metodu obdobnou Wurmanovým tečkám, která se využívá pro kvantitativní data. Bylo docíleno snížení grafické náplně ze 47 % na 23 %. Avšak často za cenu zhoršení čitelnosti mapy. U většiny map se zhoršila také uživatelské rozhraní map. Na výsledných mapách lze pozorovat, že navrhnout nové vizualizační metody pro stávající mapu není jednoduchý proces. Avšak u některých výsledků je vidět, že je to řešitelné.