ÚVOD
Výsledná podoba a kvalita kartografického díla je z naprosté většiny závislá na znalostech, schopnostech a umu tvůrce mapy. Sice existují nástroje, které usnadňují tvorbu mapy, nabízí předdefinované znaky, barevné palety, nástroje pro tvorbu popisu atp., ale na rozhodování "co v mapě bude a v jaké podobě?" zůstává autor tak trochu sám.
Tato práce se zabývá studiem extrakce ontologie z mapových dat. Ontologie jednoduše řečeno reprezentuje objekty, koncepty a další entity, jejichž existence je v daném zájmovém prostoru předpokládaná, a vztahy, které jsou mezi jednotlivými entitami udržovány (Gruber, 1994). Ontologie tedy nabízí určitý prostor pro jednodušší rozhodování na základě vizualizace vztahů a závislostí mezi jednotlivými zájmovými objekty.
V praktické části je řešeno, které vztahy a závislosti mezi objekty hledat, jak objekty definovat a třídit. Následně se práce zabývá samotnou tvorbou ontologie, hodnotí použitý software. V závěrečné části jsou shrnuty poznatky o možných přínosech ontologie v oblasti kartografie.
Práce byla vytvořena na Katedře geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci v roce 2010 pod vedením Prof. RNDr. Václava Snášela, CSc.
Autor práce: Bc. Romana Volková, e-mail:volkova.romana@seznam.cz