Skip to main content

Další vzdělávání pedagogických pracovníků

Katedra geoinformatiky nabízí od akademického roku 2021/2022 novou formu celoživotního vzdělávaní pro pedagogické pracovníky (DVPP).

  • Přesné termíny výukových programů jsou uvedeny níže a nacházejí se také na https://www.prf.upol.cz/.
  • Přihlášení do kurzů pro probíhá prostřednictvím portálu czv.upol.cz.

V případě dotazů kontaktujte Mgr. Jakuba Koníčka jakub.konicek@upol.cz

#zeměpis

#výuka

#mapa

#video

#infografika

1. Mapy pro výuku zeměpisu aneb Kde najdu mapy pro svoji výuku zeměpisu?
  • Lektoři kurzu: prof. RNDr. Vít Voženílek, CSc., RNDr. Alena Vondráková, Ph.D., LL.M., Mgr. Jakub Koníček a Mgr. Radek Barvíř
  • Termín kurzu: středa 1. 11. 2024 a 6. 12. 2024, od 9:00 do 15:00 (8 vyučovacích hodin) 
  • Cena kurzu: 1 200 Kč.
  • Přihlásit se: ZDE

O čem je kurz?

Kurz MAPY PRO VÝUKU ZEMĚPISU je koncipován pro rozvoj současné výuky zeměpisu na 2. stupni ZŠ, gymnáziích a SOŠ prostřednictvím jednoduchého a intuitivního využití tematických map. Mapa, jako nejlepší vyjadřovací prostředek (nejen) prostorových informací, je efektivním nástrojem pro názorné vysvětlení geografického učiva ve vyučovací hodině.

Prostřednictvím přednášek, praktických ukázek, cvičení a diskusí se účastníci kurzu seznámí s aktuální rolí map ve výuce zeměpisu, základními principy a možnostmi zapojení map do výuky, volně dostupnými zdroji využitelnými k jednoduché přípravě vyučovací hodiny, pracovního materiálu nebo kontrolního testu. Účastníkům budou představeny praktické ukázky modelové výuky s využitím map vycházející z kurikula zeměpisu na základních a středních školách.

Obsah kurz je rozdělen do pěti navazujících bloků:

  1. Kartografie ve výuce zeměpisu
  2. Mapy pomocníkem, ne strašákem
  3. Jak využívat mapy ve výuce?
  4. Kde najít správné mapy pro výuku?
  5. Příkladové výklady a úkoly s mapou v hodině

Všechny bloky probíhají v gesci Katedry geoinformatiky UP, renomovaném geoinformatickém a kartografickém pracovišti. Zkušení lektoři vedou celou výuku co nejnázorněji, s využitím ukázek z již realizované výuky.  Jednotlivé bloky probíhají ve specializovaných učebnách Katedry geoinformatiky (3D laboratoř, mapovna, GIS učebna), kde se účastníci kurzu setkají s příklady využití kartografie a geoinformatiky v praxi a můžou tak nalézt další inspiraci pro zefektivnění své výuky.

Co je cílem kurzu?

Hlavním cílem kurzu je prostřednictvím názorné výuky zajistit metodickou podporu učitelům zeměpisu při zefektivňování a rozvoji své výuky a pedagogické praxe. Hlavní cíl je rozdělen na pět dílčích cílů odpovídacích naplnění částí výukového procesu:

  1. Představit využití kartografie ve výuce zeměpisu při respektování aktuálních trendů
  2. Ukázat dostupnost map, efektivitu a jednoduchost jejich využití ve výuce, nejen pro žáky ale i učitele
  3. Prakticky představit využití map ve výuce na tematických příkladech
  4. Poskytnout přehledný seznam jednoduchých dohledatelných zdrojů map a geografických podkladů, volně a lehce využitelných v hodině
  5. Názorně předvést aplikaci představených podkladů na tematicky zaměřené ukázkové hodině zeměpisu

Dosažením všech cílů se zatraktivní a zvýší celkové kvality učebního procesu zeměpisu. Rovněž se zefektivní a inovuje práce učitelů s využitím série jednoduchých kroků představených v programu.

Co budete umět po absolvování kurzu?

Absolvent kurzu MAPY PRO VÝUKU ZEMĚPISU je schopný samostatně, v krátkém čase, velice jednoduše a intuitivně nalézt vhodné tematicky zaměřené mapy pro svou výuku. Porozumí důležitým kartografickým termínům, orientuje se v aktuálních trendech dostupnosti map na internetu a vhodně používá volně dosažitelné zdroje pro zefektivnění výuky a vlastní práci. Absolvent se rovněž orientuje v nabídce moderních kartografických produktů, které bude schopen lehce dohledat a použít. Po absolvování kurzu si účastníci zvýší svou odbornou vzdělanost a stanou se atraktivními učiteli zeměpisu.

Jak kurz probíhá?

Výuka kurzu je rozdělena na teoretickou (1/5) a praktickou (4/5) část v celkovém trvání 8 vyučovacích hodin od 9:00 do 15:00. Teoretická část probíhá formou přednášky, jejímž úkolem je připomenout účastníkům kurzu obecné znalosti z problematiky map a kartografie ve vztahu k výuce zeměpisu. Praktická část je realizována prostřednictvím praktických ukázek práce s existujícími zdroji map a cvičení, které naučí účastníky využívat všechny získané znalosti v praxi samostatně a efektivně. Výuka probíhá prezenčně ve specializovaných učebnách Katedry geoinformatiky (17. listopadu 50, Olomouc).