Skip to main content

Dálkový průzkum Země

Henry Johns Award 2023 míří na katedru

Cena Henryho Johnse za rok 2023, udělovaná každoročně Britskou kartografickou společností ve spolupráci s organizací Lovell Johns za nejvýznamnější článek publikovaný v časopise The Cartographic Journal, byla letos udělena autorskému kolektivu pod vedením Dr. Markéty Beitlové. Redakční rada The Cartographic Journal vybrala jako vítězný článek „Verification of Cartographic Communication Models Using Detection of Map Reading Strategies Based on Eye Movement Recording” od autorů Markéty Beitlové, Stanislava Popelky, Martina Konopky a Karla Macků z více než dvou desítek nominovaných příspěvků. Tento článek byl oceněn pro svá významná empirická zjištění, která přispívají k lepšímu pochopení procesu čtení map a podněcují k revizi teoretických rámců kartografické komunikace. S cenou se pojí i finanční odměna, kterou se autorský kolektiv se rozhodl věnovat na sbírku SOS Povodně Česká republika organizovanou nevládní neziskovou organizací Člověk v tísni. Autoři by rádi poděkovali všem tehdejším studentům, kteří se zúčastnili experimentu a poskytli své mapy jako stimuly pro experiment.

Detail zprávy

Architektonický 3D model Katedrály sv. Václava v Olomouci

Architektonický model Katedrály sv. Václava v Olomouci je nyní k vidění v Arcidiecézním muzeu Olomouc! Muzeum umění Olomouc Na Katedře geoinformatiky pod vedením Dr. Jana Bruse vznikl tento unikátní model v rámci projektu NAKI „Friedrich kardinál von Fürstenberg – poslední aristokrat na stolci olomouckých arcibiskupů“. Model je výjimečný díky podsvíceným vitrážím, které byly precizně reprodukovány pomocí 3D tisku podle originálů z katedrály. Rozměry modelu jsou 120x153x96 cm, tisk trval dva měsíce a výsledek je složen z 35 dílů. Interaktivní model umožňuje návštěvníkům katedrálu vlastnoručně sestavit a díky videomappingu si ji vychutnat z nové perspektivy. Přijďte se podívat, jak se moderní technologie setkávají s historií a objevte katedrálu sv. Václava v úplně novém světle!
Dóm sv. Václava, model, vernisáž, Hana Lamatová

Detail zprávy

GISday 2024 letos i pro veřejnost!

Využijte příležitost potkat se s námi na veřejných akcích a dozvědět se více nejen o studiu na naší katedře! Objevte výzkumné projekty, zakázky a spolupráce, na kterých denně pracujeme. Naposledy jsme se setkali na veletrhu Maker Faire v Olomouci, kde nás zaujal velký zájem nejen ze strany dětí, ale i potenciálních budoucích partnerů. Již 20.11.2024 nás čeká tradiční GIS Day – Den otevřených dveří geoinformatiky! Dopoledne přivítáme školy a nově odpoledne otevřeme katedru i pro veřejnost! Přijďte od 16:30 na zajímavé přednášky od našich partnerů, například z Olomouckého kraje, statutárního města Olomouce, olomouckých hasičů, zástupců soukromých geoinformatických firem a mnoha dalších. Letos jsme kromě jiného také součástí Olomouc Design Days a Dnů geografie. Podrobnosti budeme aktualizovat na našem webu: https://www.geoinformatics.upol.cz/verejnost/gis-day/

Detail zprávy

Pracovní nabídka pro studenty

Příležitost pro studenty! Hrdlička s.r.o. hledá Frontend GIS developera! Hrdlička s.r.o. patří mezi největší firmy na českém trhu a aktuálně hledá posilu do svého vývojového týmu. Hledá se: Frontend GIS developera – ať už jste úplný začátečník, nebo máte pokročilé znalosti. V týmu se vyvíjí vlastní webové GIS řešení (2D/3D), a to je ideální příležitost pro všechny, kteří se chtějí učit a sledovat nové trendy v GIS technologiích. Proč se přihlásit? Získáte cenné zkušenosti v oblasti vývoje geoinformačních systémů. Budete pracovat s moderními technologiemi a podílet se na inovativních projektech. Skvělá příležitost, jak se rozvíjet a učit v dynamickém prostředí. Pokud máte zájem, neváhejte se ozvat přímo do www.hrdlicka.cz nebo napište k nám do zpráv a my vás propojíme.

Detail zprávy

 

Katedra geoinformatiky je vůdčím pracovištěm v oblasti výzkumu a aplikace bezpilotních systémů (UAS). Na základě nejnovějších vědeckých poznatků, bohatých praktických zkušeností a špičkového vybavení dokážeme reagovat na aktuální požadavky v oblasti pořizování leteckých snímků. Jednou z našich hlavních oblastí zájmu jsou metody rychlého mapování, kde jsou požadovány aktuální snímky v době krizové události (např. povodeň, sesuv, větrná kalamita). Snímkování z různých výšek a pohledů umožňuje získávat data s velmi vysokým prostorovým rozlišením a zároveň při dodržení vysoké geometrické a obrazové kvality snímku. Naše bezpilotní technika, stejně tak jako pracovníci jsou certifikování pro legální provoz v různých aplikačních oblastech. Naše katedra je vybavena špičkovým vybavením pro letecké snímkování:

  • multirotorový systém – Hexacopter XL,
  • motorový paraglide – PIXY,
  • multispektrální kamera – Tetracam ADC,
  • středoformátová fotogrammetrická kamera Phase One,
  • využíváme také letadla Cessna.

Výzkumný tým katedry se v oblasti UAS a dálkového průzkumu Země zaměřuje na témata krajinné ekologie, geomorfologie a archeologie. Díky spolupráci s předními evropskými odborníky můžeme zveřejňovat naše úspěchy v prestižních vědeckých časopisech. Část našich aktivit také směřuje do spolupráce s Českou společností pro fotogrammetrii a dálkový průzkum. Mezi naše projekty s největším ohlasem můžeme zařadit:

  • sestavení metodiky pro UAS fotogrammetrii,
  • využití UAS fotogrammetrie pro hodnocení změn ve fluviální geomorfologii,
  • záchranná archeologie,
  • monitoring mělkých sesuvů,
  • monitoring obnovy lesa s využitím UAS multispektrálních analýz.

 

IMG_9127archeoIMG_0957DSC_6193mozaikaIMG_1521_stitch