Hlavním cílem této práce bylo analyzovat, jakou mírou se u jednotlivých testovacích map znázornění výškopisu a členitost terénu podílí na grafické náplni mapy. Pro přehledné srovnání a vizualizaci výsledných hodnot byly zvoleny sloupcové diagramy v jednotném grafickém stylu. Pro každou metodu znázornění výškopisu byl vybrán odlišný barevný odstín (zelená, hnědá, modrá, růžová, oranžová, žlutá, červená, fialová). Pro metriku založenou na detekci hran je jas odstínů nižší, sloupce pro metriku Subband Entropy jsou zobrazeny odstíny s vyšším jasem. Při vzájemném porovnávání obou metrik určuje hlavní svislá osa hodnoty metriky založené na detekci hran, popisky hodnot jsou pak zobrazeny opět odstínem s nižším jasem. Vedlejší svislá osa pak určuje hodnoty metriky Subband Entropy a hodnoty jsou zobrazeny odstínem s vyšším jasem. Dále byly odlišeny sloupce zobrazující výškopis a polohopis. Pro sloupce s výškopisem byla zvolena plná výplň, jelikož se jedná o hlavní předmět zájmu této práce. Pro sloupce s polohopisem pak byla zvolena šrafovaná výplň.
Vliv metod znázornění výškopisu na náplň mapy
Prvním cílem bylo zjistit vliv odlišných metod znázornění výškopisu na grafickou náplň mapy. Jedná se totiž o jeden z hlavních cílů práce a během měření bylo zjištěno, že se hodnoty mohou mezi jednotlivými metodami velmi lišit. Pro toto srovnání byly použity hodnoty náplně výškopisu společně s popisem. Dále byly hodnoty porovnány mezi jednotlivými metrikami pro měření náplně map a mezi jednotlivými lokalitami měření.
Z celkového srovnání výsledných hodnot a náplní vyplývá, že u barevné hypsometrie na relativní výškové členitosti příliš nezáleží, hodnoty jsou u všech lokalit velmi podobné. S rostoucí členitostí sice roste náplň u metriky SE, rozdíl je ale minimální. Naopak při použití vrstevnic ať už samotných, nebo v kombinaci, je rozdíl mezi náplněmi s rostoucí členitostí čím dál vyšší. Metody používající stínování (kromě těch s vrstevnicemi) pak u všech výškových členitostí zaznamenávají podobnou náplň, případně nepatrně rostoucí se zvyšující se výškovou členitostí. Výjimkou jsou roviny, kde jsou hodnoty většinou velmi nízké.
Následně byly vypočteny průměrné hodnoty pro každou kategorii relativní výškové členitosti, a to pro obě metody. Poté byly zprůměrované hodnoty porovnány v rámci jednotlivých členitostí, metod zobrazení výškopisu i použitých měřících metrik. Tyto výsledky potvrzují závěry vyvozené v předešlém odstavci.
Podíl výškopisu na celkové náplni mapy
Dalším cílem bylo zjištění podílu výškopisu na celkové náplni mapy. K tomuto účelu byly použity hodnoty náplně mapy zvlášť pro výškopis a zvlášť pro polohopis. Tyto hodnoty byly potom vizualizovány ve strukturních sloupcových diagramech. Celková náplň je zde vyjádřena jako 100 %.
Například podíl výškopisu na celkové náplni mapy je u barevné hypsometrie při použití metody DH velmi podobný u všech výškových členitostí. Výškopis zde zabírá ve všech případech okolo 40 % celkové náplně map. Při srovnání s podílem u metriky SE se jedná o velký rozdíl, zde se totiž podíl liší na základě výškové členitosti. Zatímco u rovin se podíl výškopisu pohybuje okolo 5 %, s rostoucí výškovou členitostí se podíl zvyšuje a u velehornatin dosahuje k hodnotě 30 %. Podobným způsobem byly porovnány hodnoty u všech metod zobrazení výškopisu.
Vliv členitosti terénu na náplň mapy
Nakonec byl porovnán vliv členitosti terénu na náplň mapy. Pro tento účel byl z celkové náplně mapy (kombinace výškopisu, polohopisu i popisu) vypočten výškopis a polohopis. K tomu byla použita rovnice, kde podíl celkové náplně a součtu výškopisu a polohopisu je vynásoben výškopisem v případě výpočtu výškopisu. Při výpočtu polohopisu je podíl celkové náplně a součtu výškopisu a polohopisu vynásoben polohopisem.
Výsledné hodnoty byly následně zprůměrovány v rámci jednotlivých kategorií relativní výškové členitosti. Výsledky byly porovnány tak, aby z nich byla čitelná i celková náplň map. Zároveň byly navzájem porovnány hodnoty jednotlivých metrik.
Například při použití metody šedé vrstevnice a stínování jsou již s rostoucí výškovou členitostí vidět mnohem vyšší rozdíly. U všech kategorií relativní výškové členitosti je celková náplň u metriky SE nižší než u metriky DH, s výjimkou pahorkatin, kde jsou celkové náplně téměř stejné. Jinak zde ale platí, že s rostoucí výškovou členitostí roste jak celková náplň map, tak i podíl výškopisu na celkové náplni map, a to u obou metrik. Zatímco u rovin je podíl výškopisu menší než polovina celkové náplně, u velehornatin je zřetelně vidět, že podíl výškopisu na celkové náplni překračuje hranici padesáti procent. Úplně stejně se pak vyvíjejí výsledky u metody stínování a hnědé vrstevnice. Výsledky ostatních metod zobrazení výškopisu byly porovnány podobným způsobem.