Postup práce

Použitá zařízení

Pro účely sběru dat byly použity mobilní eye-tracking brýle Tobii Pro Glasses 3. Brýle byly zapůjčeny z oddělení religionistiky univerzity Palackého. Tyto brýle jsou vybaveny osmi zdroji infračerveného světla pro každé oko a dvěmi kamerami na každé čočce brýlí pro sledování pozice a pohybů oka. Brýle také obsahují mikrofon pro záznam zvuku v bezprostřední blízkosti účastníka a kameru na přední straně brýlí, která pořizuje záznam v rozlišení Full HD.

Použité programy

Pro spuštění záznamu byla využita aplikace Glasses 3. Pro stanovení kvalita zaznamenaných dat byl použit nástroj GlassesValidator. První částí nástroje je tištěný plakát umístěný v expozici, který účastníci pozurují. Druhou částí je program, do kterého jsou záznamy pořízené eye-tracking brýlemi importovány a následně po jejich zpracování je možné vyhodnotit přesnost pohledu účastníků. Analýzy nad pořízenými záznamy a jejich vizualizace byly zpracovány v programu Tobii Pro Lab. Data byla zpraconána v Microsoft Excel Office 365. Pro vizualizaci dat byl použit nástroj Gazeplotter a nástroj flourish.studio.

Sběr dat

Veškerá potřebná data byla pořízena v expozici Živá voda v olomoucké Pevnosti poznání. Expozice Živá voda nabízí nahlédnutí do života říčních tvorů. Součástí expozice jsou modely vodního hmyzu v nadživotní velikosti, mikroskopová část, která nabízí pohled do světa hmyzu a mnoho dalších exponátů. Po celé ploše expozice jsou umístěny exponáty s geografickou tematikou. Pro bakalářskou práci bylo vybráno ke sledování celkem čtrnáct exponátů. Pro účast v experimentu byli osloveni běžní návštěvníci muzea, aby byla zachována ekologická validita experimentu. Samotný sběr dat probíhal převážně o víkendech v období od listopadu 2022 až do konce ledna 2023. Respondenti byli rozděleni do skupin (děti, studenti, dospělí) a každá skupina čítala dvanáct osob. Před začátkem experimentu byli účastníci osloveni a byly jim sděleny informace o experimentu. Pokud účastník souhlasil s účastí, podepsal informovaný souhlas a byl vybaven mobilním eye-tracking zařízením, které bylo pro každého účastníka zkalibrováno. Před spuštěním nahrávání byli účastníci požádáni aby sledovali plakát GlassesValidator a následně vstoupili do expozice. Po dokončení prohlídky byl proveden krátký rozhovor, kde účastníci hodnotili své dojmy z expozice.

Analýza dat

Celkový čas pořízených záznamů činil 17 hodin a 26 minut. Samotné záznamy byly nejprve kontrolovány a část záznamu, kde respondent odpovídá na otázky v rozhovoru byla přepsána do tabulky. Poté následovalo zpracování dat v prostředí programu GlassesValidator a Tobii Pro Lab. Po provedení analýzy následovalo vyhodnocení výsledků a pohledy účastníků byly vizualizovány.