Výsledky práce
Úvodní část bakalářské práce byla zaměřena na analýzu současného stavu poznání v oblasti mobilního eye-trackingu. Na základě studia literatury byla teoretická část rozdělena na popis zařízení a jeho historický vývoj po současnost. Dalšími částmi byly příklady využití mobilního eye-trackingu v různých oblastech. Poslední část této kapitoly se věnovala využití mobilního eye-tracking zařízení v oblasti muzejnictví.
Sběr dat
Sběr dat proběhl v Olomoucké Pevnosti poznání, v expozici Živá voda, s využitím mobilního eye-tracking zařízení Tobii Pro Glasses 3, které bylo pro účely práce zapůjčeno z oddělení religionistiky Univerzity Palackého v Olomouci. V Pevnosti poznání byl poté proveden sběr dat, na třech skupinách účastníků (děti, studenti, dospělí). Každý z účastníků byl nejprve osloven o možnost účasti v experimentu a jestliže souhlasil, byl podrobně seznámen s cílem práce. Následně byl vybaven eye-tracking brýlemi, které byly pro účastníka zkalibrovány. Před vstupem do expozice bylo spuštěno nahrávání a účastník byl požádán, aby pozoroval plakát GlassesValidator, který sloužil pro ověření přesnosti záznamu. Poté účastník vstoupil do expozice. Po návratu proběhl krátký rozhovor, ve kterém účastník hodnotil svůj dojem na expozici. Celkově bylo osloveno 36 návštěvníků Pevnosti poznání a celkový čas záznamů čítal 17 hodin a 26 minut.
Zpracování dat
Následovalo zpracování záznamů. Záznamy byly nejprve exportovány z SD karty, a následně importovány do programu GlassesValidator. Zde byl u všech záznamů definován úsek, při kterém pozorovali plakát před vstupem do expozice Živá voda. Na základě vymezení úseku bylo možné zjistit přesnost pohledu každého účastníka. Samotné analýzy nad pořízenými záznamy byly provedeny v programu Tobii Pro Lab. Nejprve byly záznamy importovány do prostředí programu a následně byly vytvořeny „eventy“, podle kterých bylo možné vytvořit časy zájmu (TOI) a označit úsek záznamu, kdy účastník pozoroval vybraný exponát. Pro potřeby bakalářské práce bylo v expozici vybráno 14 exponátů s geografickou tematikou, u kterých následně probíhala analýza. Následně byly záznamy přehrány a proběhlo manuální vyznačení TOI u všech 36 záznamů. Pro další část analýzy byl využit nástroj „Snapshots" v programu Tobii Pro Lab. Nástroj umožnil přiřadit fixace účastníků na fotografii exponátů. Tomu předcházelo označení části záznamu, při kterém účastník s exponátem interaguje a následovalo spuštění výpočtu pro přiřazení fixací. Po provedení výpočtu byly fixace ze záznamů převedeny na fotografie. Analyzováno bylo 10 exponátů, na jejichž fotografiích byly následně vytvořeny oblasti zájmu. Důvodem, proč přiřazení fixací nebylo spuštěno u čtyř exponátů, byla jejich komplexnost a měnící se prvky. Po provedení všech analýz následoval export statistických údajů, které byly poté zpracovány a vizualizovány.
Hodnocení expozice
Po exportu statistických záznamů byly vyhodnoceny první výsledky, a to rozdělení času mezi 14 geografických exponátů. Celkový čas u čtrnácti exponátů činil 6 hodin a 42 minut. Na základě vymezení času zájmu (TOI) bylo možné určit, kolikrát byl každý exponát návštěvníky navštíven. Následně bylo možné vyhodnotit i rozdělení času mezi exponáty a zjistit, kde účastníci tráví nejvíce času a kde naopak nejméně. Na základě skupin účastníků byl tento čas rozdělen mezi děti, studenty a dospělé a zjistit, jaký byl čas u exponátů mezi jednotlivými skupinami.
Hodnocení exponátů
Před samotným hodnocením exponátů je v práci zmíněno, u jakých exponátů proběhl výpočet přiřazení fixací. Následně jsou popsány výsledky z GlassesValidator. V další části byly popsány výsledky z pozorování exponátů na základě rozdělení na jednotlivé oblasti zájmu. Pro jednotlivé exponáty byly vždy vybrány příklady vizualizací pohledu účastníků. U čtyř exponátů nebylo možné provést přiřazení fixací pomocí nástroje „Snapshots“. Exponáty jsou zde podrobně popsány a jsou zde zmíněny i důvody, proč nebyly následně analyzovány.
Hodnocení atraktivity expozice
Atraktivita exponátů byla rozhodnuta na základě délky navštívení účastníků. Celkový čas u 14 exponátů činil 6 hodin a 42 minut. To představuje 38 % z celkového času pořízených záznamů. Exponáty byly poté rozděleny atraktivní a méně atraktivní. Pro zvýšení doby pozorování méně atraktivních exponátů bylo navrženo možné nové uspořádání expozice, jelikož exponáty s vodní tematikou, které byly zařazeny jako méně atraktivní, by byly déle navštěvovány v případě umístění poblíž více atraktivních exponátů se stejnou tematikou. Na základě eye-tracking výsledků bylo možné porovnat jednotlivé části exponátů, vymezené na základě oblasti zájmů (AOI). Nejvíce pozorovnou částí všech exponátů byla vždy hlavní část, která byla nejdominantnější. Naopak nejméně pozornosti věnovali účastníci textovým polím. Přidání nových textových polí, nebo dodatečných informací k exponátu by mohlo zvýšit čas prohlížení účastníků.
Výsledky rozhovoru
Výsledkem rozhovoru bylo hodnocení dojmu expozice na účastníky. Pozitivní ohlas na expozici byl u 34 účastníků. Také bylo zjištěno, co účastníci hodnotí jako nejlepší exponát v expozici Živá voda. Nejvíce zmiňovanými exponáty v rozhovoru bylo „Koryto řeky", „Interaktivní pískoviště" a „Mikroskopy". První dvě pozice získaly právě geografické exponáty, které byly součástí analýzy. Poslední otázka byla směřována na to, zda mají účastníci nějaké připomínky k expozici. Výsledkem bylo, že 16 účastníků zmínilo, že žádné připomínky nemají a druhou nejčastější odpovědí bylo, že by si účastníci přáli přidat více interaktivních exponátů.
Celkové zhodnocení expozice
Celkově byla expozice označena za atraktivní na základě analýzy času, části exponátů a výsledků z rozhovoru. Rozhovor přinesl 94,2% pozitivní ohlas a informace o možném zlepšení expozice. Na základě výsledků z eye-trackingu lze určit, jaké exponáty byly atraktivní, a jaké méně. Po vylepšení, nebo doplnění nových textových tabulek k exponátům, je možné očekávat delší čas účastníků v expozici. Také nové uspořádání méně navštěvovaných exponátů by mohlo přispět k zvýšení času jejich prohlížení.