Závěr

Cílem bakalářské práce bylo objektivní uživatelské hodnocení expozice Pevnosti poznání s využitím eye-tracking brýlí Tobii Glasses 3. Součástí práce bylo objektivní zhodnocení atraktivity exponátů s geografickou tematikou pomocí analýzy a vizualizace dat pohybu očí, zaznamenaných při interakci s těmito exponáty. Součástí práce je také zhodnocení vybrané expozice jako celku.

Na základě studia literatury byla teoretická část rozdělena na části. První část je zaměřena na popis zařízení a jeho historický vývoj po současnost. Dalšími částmi byly příklady využití mobilního eye-trackingu v různých oblastech využití. Poslední část této kapitoly se věnovala využití mobilního eye-tracking zařízení v oblasti muzejnictví. Na základě studia literatury byl navržen experiment využívající mobilní eye-tracking zařízení jako nástroj pro sběr dat.

Sběr dat probíhal v expozici Živá voda, která je součástí Olomoucké Pevnosti poznání. Experimentu se zúčastnilo 36 respondentů, kteří byli rozděleni do tří skupin, čítající 12 účastníků v každé skupině. Skupiny byly rozděleny mezi děti, studenty a dospělé. Účastníci byli vybírání pro experiment na základě oslovení a následného souhlasu s účastí. Jestliže účastník souhlasil s účastí, byl vybaven eye-tracking zařízením a poté bylo spuštěno nahrávání. Po průchodu expozicí byl proveden krátký rozhovor, týkající se slovního ohodnocení expozice.

Dalším dílem praktické části bylo zpracování záznamů v prostředí GlassesValidator pro určení přesnosti pohledu účastníků a programu Tobii Pro Lab, ve kterém byly provedeny analýzy jednotlivých záznamů. Celkem bylo pro analýzu zvoleno 14 exponátů s geografickou tematikou. U záznamů byly vyznačeny časy zájmů (TOI), podle nich bylo možné zjistit čas navštívení jednotlivých exponátů. Následně byly přiřazeny fotografie k 10 exponátům a byl proveden výpočet převodu fixací ze záznamu na fotografie. Následně byly na fotografiích jednotlivých exponátů vyznačeny oblasti zájmů (AOI), které rozdělily exponát na dílčí části, které byly následně analyzovány. Celá metodika postupu zpracování je v práci uvedena. Dalším krokem bylo vyhodnocení exponátů na základě rozdělení času účastníků během interakce s exponáty. Tento čas byl následně rozdělen i mezi skupiny účastníků, aby bylo možné porovnat odlišnosti v navštěvování exponátů mezi sledovanými skupinami. Další částí bylo zhodnocení jednotlivých exponátů na základě analýzy pohledu mezi jednotlivé AOI. Výsledkem této části bylo zjištění, že textové informace u exponátů v podobě cedulek byly nejméně prohlíženými částmi. K exponátům byly vytvořeny i vizualizace pohledů účastníku.

Poslední část je věnována hodnocení exponátů a samotné expozice. Celkový čas mezi čtrnácti geografickými exponáty činil 38 % z celkového času záznamů. Atraktivita exponátů byla určována na základě času, který u něj účastníci strávili. Exponáty byly podle tohoto kritéria rozděleny na atraktivní a méně atraktivní. Výsledek analýzy pohledu účastníků přinesl zjištění, že textové informace u exponátů jsou velmi málo prohlíženy. Proto je zde doporučení na vylepšení, nebo doplnění nových textových polí, pro zvýšení času pozorování exponátů. Hodnocení atraktivity expozice bylo určováno také na základě rozhovoru s účastníky. V 94,2 % odpovědí bylo uvedeno že hodnotí expozici pozitivně. V rozhovoru jsou také zmíněny nejoblíbenější exponáty v expozici a také doporučení na možné vylepšení. Celkově byla expozice označena za atraktivní na základě analýzy času, části exponátů a výsledků z rozhovoru. Po vylepšení, nebo doplnění nových textových tabulek k exponátům, je možné očekávat delší čas účastníků v expozici. Také nové uspořádání méně navštěvovaných exponátů by mohlo přispět k zvýšení času jejich prohlížení.

Hlavním přínosem práce je detailní popis metodického postupu při sběru a analýze dat pořízených mobilním eye-tracking zařízením, při hodnocení expozice s interaktivními exponáty. Dalším významným výsledkem práce je nástin možného uplatnění výsledků pro potřeby Pevnosti poznání.