Cílem diplomové práce bylo prověřit a otestovat možnosti záznamu očí pomocí webkamery. Práce byla rozčleněna do několika částí, přičemž na sebe z většiny navzájem navazovaly a z výsledků jedné části práce tak vycházel postup další části práce. Prvním krokem práce bylo prozkoumání v současnosti dostupných možností webcam eye-trackingu, tedy eye-trackingových nástrojů. Z celkového počtu 16 nástrojů pak byly vybrány tři vhodné nástroje – GazeRecorder, CoolTool a RealEye. Možnosti těchto vybraných nástrojů byly následně podrobněji prověřeny. Z hlediska ceny, dostupných funkcí a přesnosti byl pro další práci zvolen nástroj GazeRecorder. Následně byly prověřeny veškeré možnosti nástroje a otestovány jeho funkce na zkušebních experimentech. Tato část pomohla odhalit problémy nástroje, které by při dalším měřením mohly celý průběh práce komplikovat. Největšími problémy byla nutnost stanovit jeden časový interval pro všechny části experimentu nebo export naměřených dat. Na základě těchto zjištění byl vytvořen nejvhodnější testovací experiment. Současně byl sestaven postup pro úpravu vyexportovaných dat do formátu, který lze nahrát do programu Ogama, včetně zautomatizování části postupu pomocí funkce Macro v MS Excel.
Testování nástroje na více kamerách
Pro ověření vlivu kvality rozlišení zvolené webkamery bylo nutné nástroj otestovat na více typech webkamer . Pro tuto práci byly vybrány kamery Logitech QuickCam Pro 5000, Logitech c920 a Logitech Rally. Respondenti podstoupili experiment na každé webkameře současně s infra-red eye-trackerem SMI. Díky tomu bylo možné porovnat rozdíly dat a vyhodnotit tak přesnost měření pomocí webkamery.
Při vyhodnocení této části měření bylo zjištěno, že na kvalitu měření nemá kvalita rozlišení webkamery výrazný vliv. Rozdíly v přesnosti byly pro jednotlivé respondenty velmi individuální. Špatná přesnost byla pravděpodobně způsobena špatnou přesností kalibrace. Tuto domněnku však nelze nijak potvrdit, data samotné kalibrace totiž nelze nijak prohlížet a není ani jisté, zda nástroj přesnost kalibrace vůbec umí vyhodnotit.
Výraznější problém nastal při použití kamery Logitech Rally, tedy kamery s nejlepší kvalitou rozlišení. Při jejím připojení k počítači experiment u některých respondentů výrazně sekal. To způsobilo problém hlavně při kalibraci, která byla v důsledku sekání obrazu provedena špatně a negativně se to promítlo na kvalitě naměřených dat. Vzhledem k tomu, že při měření na kamerách Logitech Quickcam Pro 5000 a Logitech c920 nebyly zaznamenány rozdíly v přesnosti měření, které by mohly mít původ v kvalitě rozlišení, nebyla žádná z testovaných kamer vyhodnocena jako nejvhodnější. Pro další měření tak byla použita kamera Logitech c920, která měla kvalitu rozlišení menší než Logitech Rally, ale vyšší než Logitech QuickCam Pro 5000.
Testování nástroje současně s infra-red eye-trackery
Další částí práce bylo otestovat nástroj současně s infra-red eye-trackery. Na základě testování v předchozí části byla pro webcam eye-tracking vybrána kamera Logitech c920. Z infra-red eye-trackerů byla vybrána zařízení SMI RED 250 a Tobii Spectrum 300, která jsou dostupná v eye-trackingové laboratoři na katedře geoinformatiky. Každý respondent podstoupil experiment dvakrát – poprvé při měření pomocí webkamery současně se zařízením SMI a podruhé při měření pomocí webkamery současně s Tobii. Vzhledem k tomu, že se pokaždé jednalo o zcela odlišná měření, nebylo možné srovnávat tato měření mezi sebou, ale pouze v rámci jednotlivých měření. Srovnávána tak byla naměřená data z testování pomocí webkamery s daty naměřenými pomocí infra-red eye-trackeru.
Výsledné porovnání naměřených dat posílilo některé domněnky z předchozích částí testování nástroje. Zdá se, že kvalita dat závisí nejvíce na kvalitě provedení kalibrace. Špatná kalibrace může být důsledkem špatného osvětlení obličeje (což však nebyl problém této části práce – všichni respondenti byli testováni v laboratorních podmínkách se stále stejným osvětlením), nestabilně umístěnou webkamerou nebo hlavně pohybem respondenta. Nepřesné umístění dat bylo totiž způsobeno často nízkou přesností Accuracy. Přesnost dat ve smyslu Precision nebyla vysloveně špatná, data byla pouze oproti bodům zájmu shodně posunuta. Vzhledem k nedostupnosti kalibračních dat se však jedná pouze o domněnku. Nepřesnost dat však může být způsobena příliš velkou rychlostí pohybu očí. Dále bylo zjištěno, že při úkolu, kdy se měl respondent soustředit střídavě na dva body, byla přesnost výrazně vyšší, než při úkolu, kde se měl dívat na 20 bodů. Při druhém zmíněném úkolu byla přitom přesnost vyšší, pokud respondent nestihl všechny body prohlédnout, na rozdíl od respondentů, kteří v časovém intervalu prohlédli body všechny. Z toho plyne domněnka, že čím rychleji respondent pohybuje očima, tím větší problém má nástroj se zaznamenáním pohledu.
Testování nástroje online
Finální část testování byla provedena formou online testování. Takto provedené testování je nejčastější formou použití nástroje. Využívá totiž všechny výhody nástroje, tedy rozeslání experimentu množství respondentů, kteří mohou experiment spustit kdykoli a kdekoliv na vlastním zařízení. Tento způsob měření také umožňuje neomezené množství respondentů a případnou anonymitu. Pro potřeby tohoto testování byl použit stejný experiment, jako u předešlých částí, pouze byl propojen s vlastním dotazníkem, díky kterému bylo možné o respondentech zjistit více informací, tedy pohlaví, věková kategorie, nošení brýlí během experimentu, předchozí zkušenosti s eye-trackingem nebo případné poznámky či problémy s experimentem. Tyto informace potom bylo možné spárovat se záznamy z eye-trackingu pomocí atributů času dokončení, což je poměrně nejistý způsob a může při něm snadno dojít k chybě, jiná možnost však neexistuje.
Tak byla srovnána data z online měření, při kterém největším problémem byla nemožnost dohlížet na respondenta. Bylo tak nutné spoléhat se na správné pochopení a splnění pokynů respondentem, což ale pravděpodobně ne každý respondent zvládl. U některých respondentů bylo množství záznamů pohledu mimo monitor vysoké, což bylo pravděpodobně důsledkem špatné kalibrace, a proto byla jejich data zcela nehodnotná. Vliv na přesnost kalibrace mělo právě v této části nejvíce osvětlení místnosti, usazení respondenta nebo nošení brýlí. Respondenti s brýlemi sice dostali pokyn usadit se tak, aby od brýlí nevznikaly pokud možno žádné odlesky, prakticky to však byl problém, což se výrazně promítlo do přesnosti dat, a to jak Accuracy, tak Precision.
Využitelnost nástroje
Z provedených měření a vyhodnocení nástroje byla zhodnocena celková využitelnost nástroje v oblasti kartografie i mimo ni. V rámci této části byly zhodnoceno, na jaké největší problémy lze u nástroje narazit a jaké možnosti nástroj nabízí pro jeho využití v kartografii. Tato zhodnocení zahrnují výběr vhodných typů map pro testování, přes vhodné úkoly a zadání pro respondenty až po export a výsledné zpracování dat. Nakonec byl sestaven soupis doporučení pro používání nástroje nejen v kartografii, kde je popsán ideální postup při jeho použití a vysvětleny případné obtíže a nedostatky nástroje. Tato doporučení vycházejí zcela z výsledků a poznatků zjištěných při této práci. Jedná se však o informace aktuální k jaru 2022. Vzhledem k tomu, jak rychle se oblast webcam eye-trackingu vyvíjí, lze předpokládat, že do budoucna se leckteré předměty poznatků změní, v ideálním případě pak zmíněné problémy zmizí úplně.