Hlavními výsledky této diplomové práce jsou skripty a nástroje na automatizaci zobrazení značených tras na mapách. V rámci příloh jsou tyto skripty k dispozici. V hlavní, tedy elektronické podobě jsou skripty a nástroje (doplněné o ukázkový project package) ke stažení na webu Katedry geoinformatiky UP v sekci „Pro studenty“ a následně „Diplomové práce“.
V rámci vyvíjení kódů byly následovány dílčí kroky popsané v kapitole 3. Nejdříve bylo nutné provést rešerši dané problematiky a postupně začít s testováním Python knihoven a jejich funkcionalit. Po provedení rešerše a testování knihoven bylo rozhodnuto, že jediná knihovna, která bude v rámci skriptů a nástrojů používána je ArcPy.
S postupným vývojem byly skripty testovány v prostředí AcrGIS Pro v rámci vytvořených nástrojů. Tyto nástroje umožňují importovat Python kód a po nastavení vstupních parametrů a filtrů fungují tak, jako klasické nástroje. Testování probíhalo na velkém množství dat, primárně ale na datech z databáze OSM, jejichž součástí jsou právě informace o barevně značených turistických trasách. Zároveň byly tvořeny i vlastní datové zdroje a nástroje byly testovány i na nich. Díky uživatelsky přívětivé možnosti stahovat data z OSM s pomocí QGIS a pluginu QuickOSM je možné zautomatizovat zobrazování značených tras na mapách.
Hlavním výsledkem této práce jsou dva skripty a jedna sada nástrojů určené pro ArcGIS Pro. V případě, že by uživatel nepoužíval prostředí ArcGIS Pro, má možnost použití pouze skriptů, ve kterých jsou popsány veškeré důležité informace o použití. Uživatelsky přívětivější je ale využití v rámci nástroje v ArcGIS Pro. Uživateli jsou zde zobrazovány nápovědy a zároveň jsou díky filtrům ošetřeny vstupní parametry tak, aby byla co největší šance úspěšného zakončení nástroje. I díky hláškám generovaným s pomocí funkcí knihovny ArcPy je uživatel informován o postupném průběhu skriptu. V případě chyby tedy uživatel rovnou ví, ve které části nástroje nastala chyba.
Výslednými hlavními skripty a nástroji tedy jsou:
• skript pro generování turistických tras společně s cyklostezkami,
• skript pro generování turistických tras společně s lyžařskými trasami,
• nástroj pro generování turistických tras společně s cyklostezkami,
• nástroj pro generování turistických tras společně s běžeckými trasami.
S pomocí těchto skriptů a nástrojů je možné v mapách v prostředí ArcGIS Pro generovat barevné turistické trasy společně s cyklistickými nebo běžeckými trasami. Právě z důvodu generování cyklistických a běžeckých tras byla zvolena tvorba tzv. letní a zimní varianty nástrojů.
V zadání práce je dále zmíněna i varianta, kdy je potřeba upravit průběh značených tras podle průběhu linií z druhé datové sady. I tato varianta byla nakonec zvážena. Byly vytvořeny skripty a nástroje, které po definování vstupních parametrů upravují průběh linií se značenými trasami a přichycují (snapují) jednotlivé body na body definované druhou vstupní vrstvou s pomocí vyvinuté funkce. Výsledku bylo docíleno tak, že se podél obou linií generují body, které jsou následně na sebe přichycovány, a nakonec je opět výsledkem linie, obsahující informace o značených trasách. Druhý skript je zároveň univerzální a není tedy nutné jej používat jen na data z OSM. Výsledné skripty byly později rovněž převedeny na nástroje v ArcGIS Pro a byly jim přidány nápovědy a hlášky informující o průběhu kódu.
Výslednými skripty a nástroji této sekce jsou:
• skript pro přichycení liniových dat z OSM na liniová data z druhé datové sady,
• univerzální skript pro přichycení liniových na liniová data z druhé datové sady,
• nástroj pro přichycení liniových dat z OSM na liniová data z druhé datové sady,
• univerzální nástroj pro přichycení liniových na liniová data z druhé datové sady.
Díky vývoji výše zmíněných nástrojů je možné je propojit s hlavními nástroji vytvořenými v rámci této diplomové práce. V případě, že je potřeba nejdříve vstupní data značených tras přichytit na jiný datový zdroj, lze spustit nástroj, který předpřipraví data pro nástroj na generování značených tras. Vznikly tak nástroje, které nemusí být nutně spjaty jedny s druhými, ale je možné je využít i samostatně, a pro velké množství dat. I přes to, že jsou nástroje primárně cíleny na data z OSM, je možné je využít i pro ostatní datové zdroje v případě splnění podmínek důležitých pro běh nástrojů.
Výsledkem této práce jsou tedy čtyři skripty a dvě sady nástrojů pro ArcGIS Pro, z nichž každá sada obsahuje dva nástroje. Zároveň byl vytvořen i ukázkový ArcGIS Pro project package s testovacími daty a sadami nástrojů. Spolu s výsledky byla vytvořena i ukázková mapa v měřítku 1 : 40 000 zobrazující oblast Hrubého Jeseníku společně se značenými turistickými trasami a cyklostezkami. V této mapě je demonstrována funkcionalita dvou vyvinutých nástrojů. Vstupní liniová data z OSM byla přichycena na vrstvu Data50 a následně byly vygenerovány trasy s pomocí hlavního nástroje na tvorbu barevně značených turistických tras. Mapa byla po finalizaci vytištěna a je k dispozici jako volná příloha společně s možností zobrazení na stránkách Katedry Geoinformatiky Univerzity Palackého.
V rámci povinných příloh k této diplomové práci byl vytvořen a odevzdán i web stručně informující o diplomové práci společně se skripty, nástroji, textem práce a mapou ke stažení. Poslední povinnou přílohou byl pak poster o formátu A2.