O práci

Diplomová práce si dala za cíl otestovat barevné stupnice v kartografii. Na vybraných sekvenčních kvantitativních stupnicích z online nástroje ColorBrewer 2.0 byla otestována uživatelská schopnost interpretovat barevné odstíny v různě početně intervalových stupnicích. Použité metody uživatelského testování byly dotazníkové šetření a eye-tracking experiment. V dotazníku byly testovány zelené a červené stupnice, každá od pěti do devíti intervalů. Eye-trackingová část se zaměřila pouze na stupnici červenou, ale každý barevný odstín byl otestován dvakrát, na dvou mapových variantách. Při zpracování eye-tracking dat byl dáván důraz na rozdílné způsoby řešení otázek mezi kartografy a osobami bez kartografického vzdělání. Statistické výstupy byly, kromě základních vizualizací různých typů grafů, zpracovávány také pomocí Shiny aplikace eyetRack. Hlavní zaměření je v nástroji na rekurentní kvantifikační analýzu a analýzu ambientní a fokální pozornosti. Závěrem se práce zaměřuje na shrnutí doporučení při používání sekvenčních stupnic v kartografických dílech s ohledem na koncové uživatele a charakteristiku map.

Dotazníkové šetření

Dotazník složený z 61 otázek předkládal respondentům úkol, aby identifikovaly barevný odstín označený šipkou v mapě s barevnými odstíny v legendě. Otázky na dvě prezentované stupnice, červenou a zelenou, z online nástroje ColorBrewer, v rozsahu od pěti do devíti intervalů byly doplněny o otázky na test barvocitu respondentů. Dotazník byl vytvořen přes platformu LimeSurvey. Bylo dotazováno na každý odstín stupnice kromě prvního a posledního. Na červenou stupnici odpovědělo 104 respondentů, na zelenou 79.

Eye-tracking experiment

Eye-tracking testování obsahovalo stejný počet mapových stimulů jako dotazníkové šetření (50). Testovala se pouze červená stupnice (stejná jako v dotazníku), ale na dvou mapových variantách, aby se ověřila závislost úpěšnosti barevných odstínů na konkrétní mapě. Celkem bylo otestováno 52 respondentů, 26 osob s kartografickým vzděláním a 26 bez. Při zpracování eye-traking dat se sledoval způsob, jakým respondenti při odpovídání na otázky postupovali. Předpokládalo se, že kartografové budou používat metodu odpočítávání barevných odstínů od nejsvětlejšího/nejtmavšího odstínu mapy.

Aplikace eyetRack

Shiny aplikace a R balíček eyetRack poskytuje sedm základních funkcí na zpracování dat z eye-trackerů Tobii a SMI. Autorkou nástroje je Veronika Kalabusová, eyetRack byl součástí výstupu její diplomové práce Zpracování eye-tracking dat v R. Kromě základní analýz sakád a fixací, vizualizací AOI (oblastí zájmu stimulů) a scanpathu daného respondenta na daném stimulu nabízí aplikace zpracování pokročilé analýzy ambientní a fokální pozornosti a také rekurentní kvantifikační analýzu.