Skip to main content

Aktuality

Nová skripta: Otevřený software a otevřená data – nasazení v geoinformatice

13.4.2025

Vydavatelství UP právě vydalo nová učební skripta „Otevřený software a otevřená data – nasazení v geoinformatice“ autorů dr. Nétek, doc. Burian a Mgr. Čepický. Povinná literatura pro všechny studenty, především pak v předmětech KGI/ZAFOR a KGI/SMART :) Kupujte na eshopu vydavatelství za symbolickou cenu 99 Kč (tisk) nebo 69 Kč (iPDF). Zaměstnanci a studenti UP po registraci přes svůj univerzitní e-mail mají na eshopu slevu 15 %.

Anotace: Za poslední roky došlo v oblasti otevřených dat a softwarů k výraznému posunu nejen v technologických nástrojích, ale také v právním a institucionálním rámci, který podporuje sdílení a zpřístupnění dat. Zatímco princip otevřeného softwaru měl své podporovatele a silnou pozici na trhu již desítky let, princip reálných otevřených dat byl dříve spíše teoretickým rámcem (či přáním) a jejich reálné nasazení výhradou jedinců nebo vizionářů. Nesprávně převládá názor, že otevřený software nebo otevřená data dokáží zdarma nahradit drahé komerční řešení, free opravdu neznamená vždy zdarma. Minimalizace finančních nákladů je zpravidla „nejpopulárnějším“ aspektem, nicméně komplexní pohled na problematiku přináší celou řadu dalších, méně významných aspektů. Čtenář těchto skript by se po prostudování měl komplexně orientovat v cílech a principech, správně určit konkrétní pojmy a být schopen analyzovat a porovnat výhody, nevýhody i specifika v případě volby mezi proprietárním a otevřeným řešením. Předkládaná skripta přináší náhled do problematiky primárně určené v kontextu geoinformatiky a příbuzných oborů, nicméně v obecné rovině je text pro všechny zájemce o náhled na principy a fungování otevřeného systému bez ohledu na studovaný obor. Proto neobsahují žádný detailní přehled nástrojů, popis (více či méně zastarávajících) softwarů ani konkrétních návodů či praktických cvičení.

Nový článek o územní analýze Bratislavy

9.4.2025

Jak plánovat město efektivně a udržitelně? Nová studie se zaměřuje na analýzu vhodnosti území pro rozvoj v Bratislavě – s důrazem na bydlení, výrobu a skladování, občanskou vybavenost, volnočasové aktivity a městskou zeleň. 

Pomocí metodiky Urban Planner autoři kombinují vícekriteriální analýzu s modelováním scénářů, které zohledňují územní a legislativní omezení. Výsledky ukazují, že vysoce vhodných lokalit je málo a téměř třetina města je pro novou výstavbu zcela nevhodná. 

Výstupem je pět tematických map, které poskytují přehled o možnostech rozvoje a pomáhají lépe cílit investice i strategická rozhodnutí pro budoucnost Bratislavy.

Článek vznikl ve spolupráci s MIB a je dostupný zde: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17445647.2025.2487457?scroll=top&needAccess=true#abstract

Apply for MSc admission – Copernicus Master in Digital Earth

20.3.2025

Apply for MSc admission – Copernicus Master in Digital Earth –  with a continuous assessment of applications until May 30, 2025.

>>Study international in Europe – Participation cost fees will be automatically waived for eligible and selected candidates.<<

ELIGIBILITY

The call is open for any qualified candidate applying for admission to the EMJM ‘Copernicus Master in Digital Earth’ holding a European Economic Area (EEA) or Swiss nationality. Applicants shall conform with admission and eligibility rules, full details have been outlined at https://master-cde.eu/admission/eligibility-criteria.

 

i. Students who have earned a Bachelor, Diploma or Master’s degree in the geospatial domain.

ii. Current EEA & Swiss nationals pursuing undergraduate studies in the geospatial are welcome to apply. A candidate must be in the final year of a Bachelor’s degree, the undergraduate degree (bachelor’s or equivalent) must be completed prior to August 31, 2025.

 

EEA (European Economic Area) nationals: Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, and Switzerland.

Please note that at the time of application candidates select and prioritize at least one specialization track.

 

HOW TO APPLY?

Submit one single pdf document to msc-cde@plus.ac.at until May 30, 2025. The application document must include:

1. CV (use e.g. Europass CV; provide standard data; list your education and professional experience; include a motivational text passage stating why are you applying; indicate your English level skills);

a. attach a copy of passport page with photo;

b. attach a copy of your official study transcript.

 

Selection Committee Chairs: Prof. Vít Voženílek, Prof. Sébastien Lefèvre

Prof. Stefan Lang, Joint Programme Coordinator

Ceny rektora 2024

17.3.2025

S mírným zpožděním, ale s o to větší radostí sdílíme skvělou zprávu! V rámci letošních Cen rektora byli oceněni dva členové naší katedry:

Mgr. Oldřich Rypl získal Čestné uznání studentům za odborný článek za svůj text The Quality of Life in Czech Rural and Urban Spaces.

RNDr. Alena Vondráková, Ph.D., LL.M byla oceněna v kategorii autorů odborných knih za publikaci Tyflomapy – Tyflomodely – Tyflopomůcky: Rozvoj představivosti osob se zrakovým postižením prostřednictvím 3D modelů s auditivními prvky.

 Bc. Nikola Hönigová byla oceněna v kategorii udržitelnosti za nejlepší závěrečnou vědeckou nebo uměleckou práci s prací Uplatnění kartografie a geoinformatiky ve vybraných cílech udržitelného rozvoje

Oběma oceněným srdečně gratulujeme a děkujeme za jejich přínos! 

Podávejte přihlášky ke studiu do 15. března 2025

11.3.2025
Chcete studovat Geoinformatiku a kartografii na Univerzitě Palackého v Olomouci? Nezmeškejte první kolo přijímacího řízení!
 
– Bakalářské i magisterské studium
– Termín podání přihlášek: do 15. března
– Všechny důležité informace: https://www.geoinformatics.upol.cz/uchazeci/
– Přihlášky podávejte online: https://prihlaska.upol.cz/prihlaska/info.xhtml
 
Neváhejte a staňte se součástí dynamického oboru propojujícího geografii, informatiku, prostorová data, mapy a moderní technologie! 

Moravská Vodárenská hledá Specialistu – Operátora GIS!

11.3.2025

Hledáme odborníka na GIS, který se připojí k našemu týmu a pomůže nám spravovat a analyzovat geografická data v oblasti vodohospodářství. Pokud máte zkušenosti se softwarem ArcGIS Pro, orientujete se v práci v CAD, databázemi a chcete se podílet na správě vodárenské infrastruktury, ozvěte se nám!

Náplň práce:

  • Zpracování digitálních technických dat o vodovodech a kanalizacích
  • Komunikace s projektanty, geodety a státní správou
  • Práce s GPS a měření v terénu
  • Správa, výdej a analýza dat, tvorba mapových výstupů
  • Technická podpora desktopové a mobilní aplikace GIS

Nabízíme:

  • Zaměstnání přímo v Olomouci
  • Rozmanitá práce v kanceláři a terénu
  • Příjemné pracovní prostředí a podporující tým
  • Možnost profesního růstu a dalšího vzdělávání

Zaujala vás tato pozice? Pošlete nám svůj životopis na adela.sochurkova@smv.cz !

GIS Talent 2025

7.3.2025

Dáváme do pozornosti pro všechny studenty soutěž STUDENT GIS TALENT 2025, která dává jedinečnou příležitost představit vlastní práci na největším setkání GIS odborníků v ČR. Studenti se zapojit s individuálními projekty i s bakalářskou či diplomovou prací. Stačí jediné – připravit prezentaci svého projektu ve formě Mapy s příběhem.

Jak soutěž probíhá?

  • Do 30. dubna 2025 se studenti přihlásí prostřednictvím krátkého formuláře.
  • květnu vybereme semifinalisty a spustíme veřejné hlasování o Cenu publika.
  • červnu zvolíme tři finalisty, kteří svou práci představí na Konferenci GIS Esri v ČR.
  • Vítěz bude vyhlášen během slavnostního zahájení konference.

Proč se zapojit?

Soutěž nabízí skvělou příležitost, která může studentům pomoci v jejich budoucí kariéře. Získají cennou zpětnou vazbu od odborníků, navážou nové profesní kontakty a posílí svou pozici na trhu práce.

 

Registraci a podrobnosti naleznete na : https://www.arcdata.cz/cs-cz/akce/2025/sgt/sgt

19. Kartografický den je za námi!

2.3.2025
Letošní ročník na téma „Kartografie a fiktivní světy“ nabídl zajímavé pohledy na mapování těžko představitelných krajin. 
 
Na programu byly:
  • Mapy v literatuře (Jiří Hrabal)
  • Vesmírné základny na Měsíci a Marsu (Tomáš Rousek)
  • Vznik mapy světa Zaklínače (Pavel Seemann)
  • Ze skutečné mapy do virtuální herní krajiny (Ivan Buchta)
 
Děkujeme všem účastníkům i řečníkům za inspirativní den plný map, příběhů a skvělých diskuzí! Už teď se těšíme na příští rok.