Aktuality
Henry Johns Award 2023 míří na katedru
Cena Henryho Johnse za rok 2023, udělovaná každoročně Britskou kartografickou společností ve spolupráci s organizací Lovell Johns za nejvýznamnější článek publikovaný v časopise The Cartographic Journal, byla letos udělena autorskému kolektivu pod vedením Dr. Markéty Beitlové.
Redakční rada The Cartographic Journal vybrala jako vítězný článek „Verification of Cartographic Communication Models Using Detection of Map Reading Strategies Based on Eye Movement Recording” od autorů Markéty Beitlové, Stanislava Popelky, Martina Konopky a Karla Macků z více než dvou desítek nominovaných příspěvků. Tento článek byl oceněn pro svá významná empirická zjištění, která přispívají k lepšímu pochopení procesu čtení map a podněcují k revizi teoretických rámců kartografické komunikace.
S cenou se pojí i finanční odměna, kterou se autorský kolektiv se rozhodl věnovat na sbírku SOS Povodně Česká republika organizovanou nevládní neziskovou organizací Člověk v tísni.
Autoři by rádi poděkovali všem tehdejším studentům, kteří se zúčastnili experimentu a poskytli své mapy jako stimuly pro experiment.
Architektonický 3D model Katedrály sv. Václava v Olomouci
Architektonický model Katedrály sv. Václava v Olomouci je nyní k vidění v Arcidiecézním muzeu Olomouc! Muzeum umění Olomouc
Na Katedře geoinformatiky pod vedením Dr. Jana Bruse vznikl tento unikátní model v rámci projektu NAKI „Friedrich kardinál von Fürstenberg – poslední aristokrat na stolci olomouckých arcibiskupů“. Model je výjimečný díky podsvíceným vitrážím, které byly precizně reprodukovány pomocí 3D tisku podle originálů z katedrály. Rozměry modelu jsou 120x153x96 cm, tisk trval dva měsíce a výsledek je složen z 35 dílů.
Interaktivní model umožňuje návštěvníkům katedrálu vlastnoručně sestavit a díky videomappingu si ji vychutnat z nové perspektivy. Přijďte se podívat, jak se moderní technologie setkávají s historií a objevte katedrálu sv. Václava v úplně novém světle!
GISday 2024 letos i pro veřejnost!
Využijte příležitost potkat se s námi na veřejných akcích a dozvědět se více nejen o studiu na naší katedře! Objevte výzkumné projekty, zakázky a spolupráce, na kterých denně pracujeme. Naposledy jsme se setkali na veletrhu Maker Faire v Olomouci, kde nás zaujal velký zájem nejen ze strany dětí, ale i potenciálních budoucích partnerů.
Již 20.11.2024 nás čeká tradiční GIS Day – Den otevřených dveří geoinformatiky! Dopoledne přivítáme školy a nově odpoledne otevřeme katedru i pro veřejnost! Přijďte od 16:30 na zajímavé přednášky od našich partnerů, například z Olomouckého kraje, statutárního města Olomouce, olomouckých hasičů, zástupců soukromých geoinformatických firem a mnoha dalších.
Letos jsme kromě jiného také součástí Olomouc Design Days a Dnů geografie. Podrobnosti budeme aktualizovat na našem webu: https://www.geoinformatics.upol.cz/verejnost/gis-day/
Pracovní nabídka pro studenty
Příležitost pro studenty! Hrdlička s.r.o. hledá Frontend GIS developera! Hrdlička s.r.o. patří mezi největší firmy na českém trhu a aktuálně hledá posilu do svého vývojového týmu.
Hledá se:
Frontend GIS developera – ať už jste úplný začátečník, nebo máte pokročilé znalosti. V týmu se vyvíjí vlastní webové GIS řešení (2D/3D), a to je ideální příležitost pro všechny, kteří se chtějí učit a sledovat nové trendy v GIS technologiích.
Proč se přihlásit?
Získáte cenné zkušenosti v oblasti vývoje geoinformačních systémů.
Budete pracovat s moderními technologiemi a podílet se na inovativních projektech.
Skvělá příležitost, jak se rozvíjet a učit v dynamickém prostředí.
Pokud máte zájem, neváhejte se ozvat přímo do www.hrdlicka.cz nebo napište k nám do zpráv a my vás propojíme.
Digitální Olomouc – úvodní workshop
Pozvánka na úvodní workshop projektu EnCLOD Project!
Rádi bychom vás pozvali na úvodní workshop projektu EnCLOD, který pomáhá Olomouci stát se digitálním městem díky otevřeným datům a senzorům! Přijďte se dozvědět více o tom, jak data o tepelných ostrovech a dopravě mění veřejnou správu a přinášejí nové možnosti.
Kdy: 28. listopadu 2024, od 9:00
Kde: PřF UP Olomouc, 17. listopadu 12, zasedací místnost 6. patro
Program:
Úvod do senzorických sítí a digitalizace veřejné správy (hashtag#CityOne)
Případy využití dat v praxi (Univerzita Palackého v Olomouci)
Diskuze & networking
Registraci a podrobnější informace naleznete na https://olomouc.digital/akce/
Detekce klamání pomocí neinvazivní technologie
Nový výzkum: Detekce klamání pomocí neinvazivní technologie
Zajímá vás, jak lze využít infračervené termální snímání (fITI) a sledování pohybu očí k detekci klamání v každodenních rozhovorech?
Podívejte se na naši nejnovější studii publikovanou v Current Psychology (Springer Nature), kde Petra Hypšová spolu s Martinem Seitlem, Stanislavem Popelkou a Danielem Dostálem toto téma důkladně prozkoumali!
Díky analýze teploty obličeje a pohybu očí jsme odhalili různé fyziologické a behaviorální signály v připravených i spontánních scénářích klamání.
Hlavní zjištění:
Teplota obličeje: Během klamání jsme nezaznamenali významné změny, ale ve spontánních scénářích se kvůli zvýšené kognitivní zátěži zvýšila teplota čela a tváří.
Pohyb očí: U připraveného klamání se zvyšoval oční kontakt, zatímco u spontánních lží účastníci naopak snížili oční kontakt s tazatelem.
Pro podrobnosti si přečtěte celou studii!
https://link.springer.com/article/10.1007/s12144-024-06840-6
Hackathon 2024 zná své vítěze
Hackathon zná své vítěze!
Tento víkend se 10 týmů a jeden jednotlivec sešli ve Vědeckotechnickém parku UP – Envelopa Hubu při řešení zajímavých projektů s využitím otevřených dat a výsledky byly skvělé!
Soutěžili studenti i profesionálové v multioborových týmech a své nápady prezentovali před odbornou porotou v aule Přírodovědecké fakulty UP.
1. místo – NTL-CUP: Chytrá parkovací aplikace pro chytrá města – identifikace volných parkovacích míst pomocí kamerových systémů.
2. místo – DataQ – Safevision: Systém rozpoznávání útočníka se zbraní pomocí kamerových systémů.
3. místo – Střelci – Neboj App: Navigační aplikace, která vyhledá nejbezpečnější cestu domů.
Zvláštní ocenění:
Cena za nejlepší business potenciál (Inovační centrum Olomouckého kraje): Tým TRIX – návrh Chatbota pro stránky Olomouc Tourism.
Cena pro nejlepší studentský tým (Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci): Tým Střelci – Neboj App.
Velké díky všem účastníkům, mentorů, porotcům a partnerům – bez vás by to nešlo!
Nový akademický rok odstartoval
Na Katedře geoinformatiky jsme úspěšně zahájili nový akademický rok!
V prvním ročníku bakalářského studia vítáme více než 50 nových studentů a těšíme se i na nové magistry, jak v českém programu, tak i v anglickém CDE – Erasmus+ EMJM
Nezapomínáme ani na další generace a zájemcům o geoinformatiku pravidelně představujeme naše vědecké výstupy, například na Noci vědců.
Přejeme všem studentům hodně úspěchů a pevné nervy v průběhu akademického roku 2024/2025!