Dálkový průzkum Země
Navazujeme na úspěchy a těšíme se na rok 2025!
Další Ph.D. absolvent katedry
Michal Kučera tento týden úspěšně obhájil svou disertační práci s názvem Hodnocení vnějších vlivů na železniční dopravu pomocí geoinformatických metod a stal se doktorem! Gratulujeme k dosažení titulu Ph.D. a přejeme mnoho úspěchů v další kariéře!
Další přednáška trendy v GIS
GISday 2024 fotky
Ve středu 20. 11. 2024 se naše katedra již tradičně přidala k celosvětové akci GISday. V rámci již tradičního dopoledního-poledního programu jsme přivítali studenty středních škol. Pokud byste měli zájem přijet příští rok, rádi přivítáme i vás, více informací zde.
Novinkou byla letos podvečerní část věnovaná absolventům, kolegům i veřejnosti spojená s prohlídkou katedry. Aktuální dění na katedře představil doc. Burian, a dále v neformální atmosféře nastínili své zkušenosti a vazby na katedru zástupci Olomouckého kraje (Mgr. Dagmar Valchařová), Magistrátu města Olomouce (Mgr. Miloslav Dvořák) i Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje (Mgr. Josef Koláček). Děkujeme všem za účast, za fotky děkujeme Patricii Dominikové.
Katedra geoinformatiky je vůdčím pracovištěm v oblasti výzkumu a aplikace bezpilotních systémů (UAS). Na základě nejnovějších vědeckých poznatků, bohatých praktických zkušeností a špičkového vybavení dokážeme reagovat na aktuální požadavky v oblasti pořizování leteckých snímků. Jednou z našich hlavních oblastí zájmu jsou metody rychlého mapování, kde jsou požadovány aktuální snímky v době krizové události (např. povodeň, sesuv, větrná kalamita). Snímkování z různých výšek a pohledů umožňuje získávat data s velmi vysokým prostorovým rozlišením a zároveň při dodržení vysoké geometrické a obrazové kvality snímku. Naše bezpilotní technika, stejně tak jako pracovníci jsou certifikování pro legální provoz v různých aplikačních oblastech. Naše katedra je vybavena špičkovým vybavením pro letecké snímkování:
- multirotorový systém – Hexacopter XL,
- motorový paraglide – PIXY,
- multispektrální kamera – Tetracam ADC,
- středoformátová fotogrammetrická kamera Phase One,
- využíváme také letadla Cessna.
Výzkumný tým katedry se v oblasti UAS a dálkového průzkumu Země zaměřuje na témata krajinné ekologie, geomorfologie a archeologie. Díky spolupráci s předními evropskými odborníky můžeme zveřejňovat naše úspěchy v prestižních vědeckých časopisech. Část našich aktivit také směřuje do spolupráce s Českou společností pro fotogrammetrii a dálkový průzkum. Mezi naše projekty s největším ohlasem můžeme zařadit:
- sestavení metodiky pro UAS fotogrammetrii,
- využití UAS fotogrammetrie pro hodnocení změn ve fluviální geomorfologii,
- záchranná archeologie,
- monitoring mělkých sesuvů,
- monitoring obnovy lesa s využitím UAS multispektrálních analýz.