Výstup 1.1: Webový atlas o prioritních zemích ZRS ČR
Aktivity:
1.1.1 Sběr a analýza dat
V počáteční fázi projektu bude nutné identifikovat, získat a analyzovat základní data, která budou použita v následujících krocích při tvorbě digitálního atlasu. Z velkého množství dostupných dat budou vyčleněny faktory, které budou použity pro tvorbu webového atlasu (HDP, index lidského rozvoje, distribuce chudoby v prostoru, fyzickogeografické aspekty, a ostatní socioekonomické aspekty).
1.1.2 Příprava v prostředí geografických informačních systémů a kartografické práce
V následující fázi budou vytvořeny základní fyzickogeografické a socioekonomické mapy jednotlivých zemí, které budou doplněny o mapy sektorových priorit ZRS ČR či rozvojových potenciálů jednotlivých zemí v prostředí geografických informačních systémů. V následující fázi budou vytvořené mapy sjednoceny do kartografického návrhu webového atlasu.
1.1.3 Tvorba textové části atlasu prioritních zemí ZRS ČR
Na základě vytvořených map budou připraveny popisy jednotlivých zemí, které budou obsahovat stručnou fyzickogeografickou a socioekonomickou charakteristiku. Mimo základní charakteristiky budou popisy obsahovat informace o sektorových a teritoriálních prioritách ZRS ČR a také rozvojové příležitosti a ohrožení v jednotlivých zemích, které budou doplněny odbornými komentáři.
1.1.4 Tvorba webového rozhraní atlasu se začleněním multimediálních příloh
Poté co budou připraveny mapové podklady a textová část atlasu, bude vytvořeno webové rozhraní včetně multimediálních příloh. Atlas bude dostupný v českém i anglickém jazyce a bude splňovat vysoké standardy uživatelské jednoduchosti.
Příklady multimédií:
Audio - hymny jednotlivých zemí, záznam mluveného slova, aj.
Video - propagační video spoty, krátká volně dostupná videa
Animace - změny etnického složení v čase, změny státních hranic v čase, aj.
1.1.5 Umístění webového atlasu na stránky projektu
Kompletní webový atlas s multimediálními prvky a sekcí pro pedagogy bude vystaven na webových stránkách projektu, kde bude dostupný široké veřejnosti.
Výstup 1.2: Aktivně prezentované výsledky projektu
Aktivity:
1.2.1 Uspořádání konference s mezinárodní účastí
Na závěr projektu bude uspořádána konference s mezinárodní účastí, na které budou prezentovány výsledky cíle projektu. Na konferenci budou pozváni středoškolští pedagogové, zástupci NNO a zástupci ostatních cílových skupin, včetně široké veřejnosti.
1.2.2 Prezentace výstupů na odborných konferencích
Kompletní výstupy z projektu budou prezentovány na odborných setkáních a konferencích v oblastech geoinformatiky, digitální kartografie, globálního rozvojového vzdělávání a rozvojové spolupráce.
Výstup 2.1: Toolkit pro pedagogy
Aktivity:
2.1.1 Konzultace obsahu toolkitu
V přípravné fázi bude obsah toolkitu konzultován se středoškolskými pedagogy a odborníky, aby co nejlépe reflektoval potřeby pedagogů. Toolkity budou obsahovat slepé mapy jednotlivých zemí, vypracované testy či modelové úkoly, doplňující informace a zdroje dalších informací pro pedagogy, aj.
2.1.2 Tvorba metodického toolkitu pro pedagogy
V další fázi budou vytvořeny dílčí části toolkitu, které budou popisovat obecné fyzickogeografické a socioekonomické charakteristiky, a dále také sektorové a teritoriální priority ZRS ČR. Výsledkem této aktivity bude obsáhlý metodický materiál, který bude doplňovat informace obsažené ve webovém atlase.
2.1.3 Distribuce metodického toolkitu
Jednotlivé metodické toolkity budou distribuovány na jednotlivé školy formou CD a zároveň budou umístěny na stránky projektu. Sekce pro pedagogy s metodickými a výukovými materiály bude dostupná pedagogům po zaslání žádosti o přístup s potvrzením školy, aby nedocházelo ke zneužití informací.