Vítězné strany v Olomouckém kraji

Volby do zastupitelstev krajů (dále jen „volby“)se řídí Zákonem o volbách do zastupitelstev krajů (č. 130/2000 Sb.) a vyhláškou Ministerstva vnitra č. 152/2000 Sb. Zastupitelstvem kraje se nepovažuje Zastupitelstvo hlavního města Prahy., kde probíhají volby samostatně.

První volby proběhly v roce 2000, kdy byly tyto správní jednotky zřízeny. Celkem bylo těchto jednotek zřízeno 13. Dále proběhly volby v roce 2004, 2008 a 2012.

V rámci této prezentace jsou vyhotoveny mapy pouze pro rok 2012 ve dvou úrovních – pro území Olomouckého kraje a pro území České republiky. Tvorba map se zaměřuje pouze na strany, které na území České republiky (Olomoukého kraje) získaly větší podíl platných hlasů a zároveň strany, které je možné porovnávat s dřívějšími výsledky voleb. Politické strany, které toto kritérium nesplňují, jsou zahrnuty v kategorii „ostatní“.

Datové sady pro zpracování této práce poskytnul Český statistický úřad.

Ze Zákona o volbách do zastupitelstev krajů (č. 130/2000 Sb.) :

Funkční období zastupitelstev krajů je čtyřleté. Volby se konají tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva, podle zásad poměrného zastoupení.

Volby vyhlašuje prezident republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Volby se konají ve dvou dnech, kterými jsou pátek a sobota. Hlasování začíná ve 14.00 hodin a končí ve 22.00 hodin prvého dne voleb. Druhý den voleb začíná hlasování v 8.00 hodin a končí ve 14.00 hodin. Volby se konají ve všech krajích v tytéž dny.

Právo volit má státní občan České republiky, který alespoň ve druhém dni voleb dosáhl věků nejméně 18 let a je přihlášen k trvalému pobytu v obci, která náleží do územního obvodu kraje (dále jen „volič“).

Kandidátní listiny pro volby mohou podávat registrované politické strany a politická hnutí a jejich koalice. Každá z nich může podat pro volby do téhož zastupitelstva pouze jednu kandidátní listinu. Každá politická strana a politické hnutí může být členem pouze jedné koalice. Kandidátní listiny se podávají nejpozději 66 dnů před dnem voleb krajskému úřadu.

Hlasování do zastupitelstev krajů probíhá ve stálých volebních okrscích, vytvořených podle zvláštního právního předpisu. Voliči jsou zapsáni ve stálých seznamech voličů, vedených podle zvláštního právního předpisu. Starosta zveřejní způsobem v místě obvyklým oznámení o době a místě konání voleb v obci.

Volební místnost musí být pro každý okrsek vybavena volební schránkou, přenosnou volební schránkou, dostatečným množstvím volebních lístků, prázdných obálek opatřených úředním razítkem, psacími potřebami, výpisem ze stálého seznamu voličů a tímto zákonem.

Každý volič hlasuje osobně. Zastoupení není přípustné. Volič po příchodu do volební místnosti prokáže svou totožnost a státní občanství České republiky.

Diplomová práce

Diplomová práce Kartografické syntéza výsledků regionálních voleb 2012 se věnuje typizaci a regionalizaci obyvatelstva na základě volebních preferencí dle výsledků regionálních voleb 2012. Dílčím výstupem práce jsou i mapové výstupy uveřejněny na těchto stránách. Navazuje tak na již vydanou publikaci Atlas voleb.

Web o diplomové práci

Autor práce: Dobromila Mrázková

Vedoucí práce: Prof. RNDr.Vít Voženílek, CSc.

Atlas voleb

atlas

Atlas voleb do Zastupitelstva Olomouckého kraje 2000, 2004 a 2008 je jedinečná publikace shrnující výsledky regionálních voleb tří časových období. Do budoucna se uvažuje o rozšíření o rok 2012, který bude zpracován v rámci diplomové práce.

Původní atlas byl vydán v roce 2009 a lze jej zakoupit ve Vydavatelství UP v Olomouci.