IMPLEMENTACE 3D TISKU
pro tvorbu fyzických modelů reliéfu a povrchu

TISKÁRNA PRUSA I3

Tiskárna Prusa i3 (zdroj: prusa3d.cz)Prusa i3 je 3D tiskárna založená na open-source projektu RepRap. Jejím autorem je Josef Průša, který se vývoji 3D tiskáren věnuje od roku 2009. Zařízení funguje na technologii Fused Deposit Modeling (FDM, FFF) a umožňuje tisk z materiálů ABS, PLA, PET a dalších. Pracovní plocha má rozměry 200 x 200 x 200 mm, avšak kvůli konstrukčnímu provedení není možné tisknout až k samotnému okraji této plochy. Tryska má v základním provedení šířku 0,4 mm. Díky open-source designu však není problém ji stejně jako některé z dalších částí vyměnit za jiný kompatibilní typ. Minimální výška vrstvy je 0,05 mm a velikost kroku v horizontálním směru začíná na hodnotě 10 mikronů. Nejvyšší rychlost tiskové hlavy dosahuje 200 mm/s. Při samotném tisku se však používají z důvodu přesnosti rychlosti nižší.

Originální tiskárna disponuje spolehlivou elektronikou RAMBo od americké společnosti Ultimachine s plně integrovanými drivery krokových motorů. Tiskárnu Prusa i3 je možné pořídit za cenu 10 000 - 25 000 Kč v závislosti na použitých součástkách, prodejci, ochotě shánět si jednotlivé komponenty u výrobců a sestavovat tiskárnu samostatně. V současnosti již existuje i verze Plus disponující LCD displejem s integrovanou SD kartou pro možnost tisku bez připojení k počítači.

Při práci byly na Katedře geoinformatiky využity dvě zdejší tiskárny Prusa i3. Ty byly postupně napojeny na Raspberry Pi s webkamerou pro možnost ovládání a monitoring průběhu tisku přes síť. Pro spolehlivější tisk PLA materiálu byly instalovány nové extrudery E3D-v6 a aplikátory rostlinného oleje na vstup filamentu. Používány byly zejména materiály ABS a PLA pro modely do maximální horizontální velikosti 180 x 180 mm.

Logo Prusa Research

Prusa Research

Česká společnost zabývající se vývojem, výrobou a prodejem 3D tiskárny Prusa i3

Logo RepRap

Projekt RepRap

Projekt open-source 3D tiskáren zahájený na University of Bath