INFORMAČNÍ SYSTÉM SBÍRKOVÝCH
SKLENÍKŮ FLORA OLOMOUC
diplomová práce
Úvod Cíle práce Charakteristiky skleníků Metody a postup zpracování Výstupy Závěr
Metody a postup zpracování
- studium literatury
- sběr dat
- digitalizace a úprava dat v programu ArcGIS verze 9.2
- aktualizace databáze v programu JANITOR J/2 verze 2.4
- tvorba výstupů v programech PSPad 4.5.3 a ArcGIS verze 9.2
První fází diplomové práce bylo prostudovat materiály, které se týkaly dané problematiky, tedy sbírkových skleníků. V první řadě jsem tedy sáhl po bakalářských a magisterských pracích studentů i absolventů katedry geoinformatiky, které mají botanickou tématiku a zabývají se buď mapováním rostlin v botanických zahradách, nebo přímo sbírkovými skleníky. Z těchto prací jsem si vybral bakalářskou práci Dany Fouskové s názvem názvem Prostorová databáze okrasných dřevin Botanické zahrady a rozária a její vizualizace z roku 2006, bakalářskou práci Kristýny Pajurkové na téma Informační systém botanické zahrady PřF UP z roku 2005 a také bakalářskou práci Kateřiny Smolkové: Prostorová databáze současných a náhradních výsadeb okrasných dřevin a její vizualizace z roku 2005. Nejpřínosnější však pro mě byla moje bakalářská práce na téma Informační systém Palmového skleníku Flora Olomouc z roku 2007 a také bakalářská práce Pavla Schilla s názvem Sběr dat pro mapu tropických skleníků Flora Olomouc z roku 2008. Tyto dvě posledně jmenované práce se zabývají mapováním rostlin ve sbírkových sklenících, konkrétně moje práce se zabývá palmovým skleníkem a práce P. Schilla ostatními třemi sbírkovými skleníky a také sestavením databáze ošetřování rostlin. Prakticky tedy navazuji na tyto dvě práce a doplňuji některé další výstupy. Dále jsem prostudoval knihu od V. Velíska s názvem Flora Olomouc: skleníky. Pro interaktivní plán jsem vybíral informace ze Zahradnického slovníku naučného. Z internetových zdrojů jsem zejména využil webové stránky akciové společnosti Výstaviště Flora Olomouc www.flora-ol.cz.
Z mapových podkladů jsem měl k dispozici mnou vytvořený digitální plán palmového skleníku, od P. Schilla potom digitální plány ostatních sbírkových skleníků. Dále mi byla poskytnuta data Botanické zahrady PřF UP, která vytvořila Dana Fousková pro svou bakalářskou práci. Všechny tyto digitální plány jsem použil při tvorbě orientačních plánků v areálu sbírkových skleníků a Botanické zahrady PřF UP pro návštěvníky areálu i zaměstnance Flory Olomouc.
Vzhledem k tomu, že digitální data již byla posbírána v průběhu předchozích dvou bakalářských prací, nebylo nutné sbírkové skleníky ani Botanickou zahradu PřF UP mapovat. Kvůli tvorbě orientačních plánků pro návštěvníky areálu i zaměstnance Flory Olomouc bylo nutné domapovat zbytek tohoto areálu. Při jeho procházení jsem si zaznamenával do papírové mapky polohu objektů v areálu a psal si k nim jejich názvy. Poté jsem názvy objektů konzultoval se zaměstnanci výstaviště Flora, aby nedošlo k chybnému pojmenování. Také jsem v rámci sběru dat pořizoval fotodokumentaci vybraných rostlin ve sklenících pro interaktivní plán. Z každého skleníku byl vybrán určitý počet významných rostlin, u kterých byla pořízena fotodokumentace a byly vypsány informace ze Zahradnického slovníku naučného.
Digitalizace posbíraných dat v areálu sbírkových skleníků byla provedena nad mapovým podkladem ze serveru mapy.cz a také s ohledem na papírovou předlohu. Poté byly doplněny popisky jednotlivých budov, které nejsou přístupny veřejnosti, pouze zaměstnancům Flory Olomouc. Popisky jsou uvedeny pouze na orientačním plánku určeném pro zaměstnance, na ostatních, které jsou určeny pro návštěvníky, jsou budovy označené pouze jako nepřístupné veřejnosti.