Úvod          Cíl práce          Vstupní data          Metody zpracování          Výsledky klasifikace          Multitemporální analýza

 

 

Metody zpracování

 

Studium literárních pramenů

Zdrojem informací byla literatura zaměřená na problematiku geologie, geomorfologie (antropogenní tvary reliéfu), dále pak publikace zabývající se studiem a zpracováním materiálů DPZ na obecné i regionální úrovni.

Studium mapových podkladů

Při studiu mapových podkladů byly použity Základní mapy ČR v měřítku 1 : 10 000. Byly vybrány 2 mapové listy 14-22-12 Žulová a 14-22-17 Vápenná. Mapy sloužily jako pomůcka při terénním výzkumu a především jako analogový podklad při zpracování leteckých snímků.

Pro charakteristiku území byla použita Geologická mapa ČR, list 14-22 Jeseník, v měřítku 1 : 50 000, Mapa ložisek nerostných surovin ČR, list 14-22 Jeseník , v měřítku1 : 50 000 a turistická mapa Rychlebské hory a Lázně Jeseník, v měřítku 1 : 50 000.

Terénní výzkum

V rámci terénního výzkumu byl zmapován výskyt těžebních antropogenních tvarů, se zaměřením na jejich aktuální stav. Další důležité informace o území a jeho historii byly získány metodou rozhovoru. V rámci terénního výzkumu byla pořízena fotodokumentace.

Metody digitálního zpracování obrazu

Při procesu zpracování byly snímky převedeny do digitální podoby a rektifikovány do souřadnicového systému. Následovalo mozaikování a oříznutí na velikost zájmového území. Snímky tvořily časovou řadu, na které byly sledovány změny v krajině související s těžbou.

 V rámci zpracování obrazových dat byla provedena vizuální interpretace a automatická klasifikace, která byla zastoupena řízenou i neřízenou klasifikací. Následně byly oba přístupy porovnány.

                                       

                      a                                                                                              b

Obr.2: Ukázka rektifikace snímku z roku 1953 pomocí vrstvy silnic

(a - původní snímek, b - rektifikovaný snímek)