Úvod          Cíl práce          Vstupní data          Metody zpracování          Výsledky klasifikace          Multitemporální analýza

 

 

Detekce antropogenních tvarů reliéfu v okolí Žulové a Vápenné

za pomocí materiálů DPZ

Roman BÁR

 PřF UP Olomouc, katedra geoinformatiky

 

 

Úvod

 

Jednou ze základních úloh řešených v geoinformatice je inventarizace přírodních a antropogenních objektů či jevů v krajinné sféře. I když řadu těchto jevů lze považovat za statické, které se v čase příliš nemění, či se mění pouze nepatrně, většina objektů a jevů podléhá časovým změnám.

Obrazová data pořizovaná distančními metodami (například z letadel) lze pro dané místo získávat opakovaně (v určitých časových intervalech). Tato data potom vytvářejí časovou řadu a bývají označována jako multitemporální. Na takovýchto datech lze porovnávat změny v jednotlivých časových horizontech.

Jako zájmové území byla vybrána oblast v okolí Žulové a Vápenné, která především v minulosti proslula těžbou a zpracováním kvalitní slezské žuly a slezského mramoru. Některé lomy zcela zanikly, v jiných těžba stále pokračuje, přesto nemá vážný negativní dopad na ráz krajiny. Řada zatopených lomů je využívána k rekreaci a okolí je zajímavé především z hlediska geologie a geomorfologie. Nalezneme zde několik přírodních památek, například Venušiny misky, Nýznerovské vodopády, Borový, nebo Píšťala.

Obr.1: Vymezení zájmového území