Závěr

Diplomová práce byla zaměřena na zpracování dat z monitorování zimování včelstev, sledování vývoje včelstev a jak je ovlivňován různými faktory. Dostupná data byla analyzována a byly vytvořeny mapové výstupy přehledně zobrazující situaci. Celkový výsledek byl doplněn simulačním modelováním vývoje konkrétního včelstva pomocí dostupných modelů BEEHAVE a BEESCOUT.

Práce začala přípravou dat z dotazníků a následný import do software Arcgis for Desktop, kde probíhalo samotné zpracování dat, tvorba mapových výstupů a prostorových analýz. V této fázi byl zjištěn hlavní problém dat z dotazníkového šetření, a to ten, že na dotazníky odpovídá malé množství včelařů z celkového počtu včelařů, jehož záznamy vede Ministerstvo zemědělství. Z toho důvodu musely být vybrány jen oblasti, které vykazovaly reprezentativnost a ty byly dále používány pro analýzy.

Pro mapové výstupy byla vybrány jen některé otázky, kterými se zabývá dotazníkové šetření asociace COLOSS, a to po konzultaci s jejím koordinátorem pro Českou republiku. Byly zvoleny takové otázky, u kterých se předpokládalo, že prostorové zpracování přinese užitečné výsledky. Kromě zpracování dat z dotazníků do map, byla tato data dále analyzována dostupnými metodami a vytvářeny výsledky rozšiřující zvolenou problematiku.

Simulování vývoje včelstva bylo prováděno v oblasti s konkrétní včelnicí, avšak jednalo se spíš o teoretické zpracování. Pro co nejvíce realistickou simulaci by bylo potřeba znát mnohem více detailních údajů pro vývoj včelstva, které jsou však obtížně dohledatelné, případně se zdroje v obsahu informace rozcházejí. Proto byla na simulaci spíše demonstrována samotná funkčnost a rozsah možností modelu.

Výsledky by mohly sloužit včelařům pro přehled včelaření v České republice, případně včelařským asociacím a vědcům zabývajícím se včelařením pro nalezení souvislostí mezi sledovanými proměnnými. Již v průběhu práce byly některé výsledky publikovány ve včelařských časopisech Moderní včelař a Včelařství a prezentovány na konferenci pro včelaře. Ohlasy včelařů na tuto metodu zpracování dat o včelaření byly velice dobré a následně přínosné i pro českou odnož COLOSS, jejíž koordinátor pozoroval velký nárůst zájmu o činnost asociace. Lze tedy do budoucna předpokládat i zvyšující se množství dat sbíraných pomocí dotazníkového šetření.