Úvod a cíle práce
Úvod
Problematika alokace (přiřazování spotřebitelů k zařízením) a lokace (hledání míst pro tyto zařízení) není žádnou novou věcí a nutnost rozhodovat o tom, kam umístit lidskou aktivitu v území se řešila již dávno v minulosti. Oba tyto termíny spolu nedílně souvisí. Otázkou kolik jich umístit, jakou kapacitu by měly mít, které obslužné body by měly pokrýt, atd. jsou otázky, kterými se zabývají lokační teorie. Ty řeší spojité nebo diskrétní lokační problémy a také lokační problémy na síti. Právě analýzy lokace na síti jsou hlavním předmětem této práce. Sítí se rozumí síť silniční, železniční, turistické stezky, cyklotrasy, síť vodních cest apod. Analýzy spojené s pohybem na síti se pak nazývají síťové a problematika alokace a lokace je pouze jednou z mnoha možností analýz, které lze na síti provádět.
K řešení těchto problémů jsou velmi vhodným prostředkem geoinformační technologie, protože se jedná také o pohyb v prostoru. Výstupy v podobě map jsou názornější, pochopitelnější a v příkladech alokace a lokace mohou pomoci lépe si představit rozložení prostoru. Alokační a lokační analýzy tak mohou být vhodným doplňkem při rozhodovacích procesech a pomoci jak urbanistům a územnímu plánování, tak v oblasti obchodu a služeb.
Cíle práce
Cílem diplomové práce je komplexní představení problematiky alokačních a lokačních analýz na vybraných tematických oblastech pro město Olomouc.
Teoretická část bude zahrnovat úvod do problematiky alokačních a lokačních problémů obecně a rešeršní část popisující práce a studie, které se danou problematikou zabývají a také vybrané softwarové prostředky související s touto tematikou. Dále bude obsahovat popis možností alokačních a lokačních analýz v software ArcGIS 10, zejména pak možnosti extenze Network Analyst.
Praktická část bude sestávat ze dvou částí. První z nich rozšíří teoretickou část věnovanou možnostem alokace a lokace v software ArcGIS, a to ve formě vzorových příkladů doplněných o jednoduché návody. Druhou část pak budou tvořit analýzy pro Magistrát města Olomouce, kdy výběr témat a náplň analýz bude konzultován s pracovníky magistrátu. Výstupy práce budou zobrazeny především v podobě tematických map, dále pak v podobě grafů, tabulek a posteru.
Data vytvořená nebo získaná v rámci diplomové práce budou zapsána do Metainformačního systému katedry geoinformatiky a současně zálohu údajů ve formě validovaného XML souboru. Celá práce bude odevzdána rovněž v digitální podobě na CD a budou k ní vytvořeny webové stránky dostupné na webu katedry geoinformatiky.