Menu

Výsledky

Jedním z cílů práce byla tvorba návodu k možnostem alokačních a lokačních analýz v ArcGIS 10. Ten zahrnuje nástroj Buffer, Create Thiessen Polygons, Service Area a Location-Allocation a rozšiřuje tak kapitolu 5. Navíc zahrnuje tvorbu Network Datasetu, který je nezbytný pro práci s extenzí Network Analyst a s tím spojené použití nástrojů Service Area a Location-Allocation. Nejedná se o typický návod, který by popisoval krok po kroku, jak analýzy vytvářet a předpokládá znalost práce v prostředí ArcGIS. Zaměřuje se na popis parametrů a možných nastavení analýz a zahrnuje také vzorové příklady ke každému nástroji.

V analytické části byla zpracována tři témata dle požadavků Magistrátu města Olomouce, na něž byly aplikovány analýzy popsané v teoretické části a návodu.

Případová studie - sběrné dvory

Magistrát města Olomouce plánuje výstavbu nových sběrných dvorů v Olomouci. Stávající stav se dvěma dvory je nedostačující a řeší se finančně neefektivními sběrovými sobotami. Na základě konceptu územního plánu byly vytipovány 4 nové lokality pro sběrné dvory - v Hejčíně, Slavoníně, Holicích a Nových Sadech. Nejprve byla provedena analýza současného stavu, kterou bylo zjištěno, že vyjma centra Olomouce a některých okrajových částí je stávajícími dvory území pokryto, a to do vzdálenosti 10 minut autem. Pro analýzu bylo použito nástroje Location Allocation – konkrétně řešení pro maximalizaci pokrytí daného území (Maximize Coverage). Druhou částí by výběr lokality pro nový sběrný dvůr. Použita byla znovu analýza maximálního pokrytí a hraniční vzdáleností 10 minut, která určila, že nejvhodnější lokalitou je lokalita na Nových Sadech. Na závěr byla vytvořena mapa rozdělující katastrální území Olomouce dle příslušnosti k jednotlivým dvorům z hlediska nejkratší vzdálenosti k nim.

Případová studie - stanoviště s nádobami na separovaný odpad

Magistrát města Olomouce si vede databázi míst s nádobami na separovaný odpad. Stanovišť je celkem 746. Cílem bylo zanalyzovat současnou situaci rozmístění nádob a určit lokality, kde nádoby na separovaný odpad schází. Pro analýzu byl použit nástroj Location-Allocation, kdy bylo cílem minimalizovat vzdálenosti ke stanovištím s nádobami. Hraniční vzdálenost byla stanovena na 180 m pěší chůzí. Analýza byla prováděna zvlášť pro stanoviště s nádobami na všechny druhy separovaného odpadu, tedy plast, papír, sklo a tetrapak (Příloha 19), a zvlášť pro jednotlivé druhy odpadu. Z analýzy se zjistilo, že počet sběrných nádob není dostatečný. MMOL vede databázi stanovišť dle názvu ulic, a proto závěrečná sumarizace neobsloužených lokalit byla vedena tabulkovou formou na základě ulic.

Případová studie - mateřské školy

V zájmovém území Olomouc je v současné době celkem 43 mateřských školek spravovaných městem Olomouc s kapacitou přibližně 330 míst. Kapacita každé ze školek je ve školním roce 2011/2012 plná a bylo tomu tak i v minulých letech. Nejprve byly vytvořeny spádové oblasti mateřských školek pomocí Thiessen Polygonů. Dále byla provedena analýza současného stavu, tedy stavu za školní rok 2011/2012, kdy bylo zjištěno, že z celkového počtu dětí 3 100 na území Olomouce zůstalo do vzdálenosti 500 m neobslouženo celkem 313 dětí. Pro analýzu byl použit nástroj Location-Allocation a řešení problematiky maximalizace pokrytí. Další analýzy naznačují vývoj v následujících školních letech. Cílem bylo nalézt takové školy, které překračují nebo budou překračovat svou kapacitu. Ve skutečnosti se mateřské školy vyznačují pouze částečnou spádovostí a výběr školky je ovlivněn nejen vzdáleností, ale také kvalitou služeb. Z tohoto důvodu není příliš vhodné použití analýz založených na předpokladu, že děti vždy navštěvují nejbližší školku.

Seznam mapových výstupů:

  • Sběrné dvory v Olomouci – 2012: Současný stav a návrh lokalit dle konceptu územního plánu
  • Sběrné dvory v Olomouci – 2012: Stávající obslužnost na dle časové dostupnosti
  • Sběrné dvory v Olomouci – 2012: Výběr nejvhodnější lokality dle časové dostupnosti
  • Sběrné dvory v Olomouci – 2012: Příslušnost katastrálních území dle časové dostupnosti
  • Nádoby na separovaný odpad – 2011: Obsluženost adresních bodů na základě vzdálenosti
  • Nádoby na separovaný odpad – Plast – 2011: Obsluženost adresních bodů na základě vzdálenosti
  • Nádoby na separovaný odpad – Papír – 2011: Obsluženost adresních bodů na základě vzdálenosti
  • Nádoby na separovaný odpad – Sklo – 2011: Obsluženost adresních bodů na základě vzdálenosti
  • Nádoby na separovaný odpad – Tetrapak – 2011: Obsluženost adresních bodů na základě vzdálenosti
  • Mateřské školy v Olomouci – 2011/2012: Přehled
  • Mateřské školy v Olomouci – 2011/2012: Spádové oblasti
  • Mateřské školy v Olomouci – 2011/2012: Obslouženost adresních bodů do vzdálenosti 550 m
  • Mateřské školy v Olomouci: Neobslouženost adresních bodů do vzdálenosti 550 m

Seznam tabelárních výstupů:

  • Mateřské školy: Seznam škol s přidělenými počty žáků v jednotlivých školních rocích
  • Nádoby na separovaný odpad: Seznam lokalit s nedostatečným počtem nádob

Vybrané mapové výstupy

Ostatní mapové výstupy jsou dispozici jako tištěná příloha k diplomové práci a na CD.