obrazek

Cíle práce


Hlavním cílem diplomové práce je aplikovat geoinformatické přístupy při výzkumu diverzity planých předchůdců bobovitých rostlin. Budou analyzována bodová data rostlin získaná z Katedry botaniky UP a světových genobank, konkrétně se bude jednat o data cizrny, čočky a hrachu s lokalitami výskytu jihovýchodního Turecka a v oblasti Úrodného půlměsíce. K dosažení hlavního cíle vede několik dílčích cílů. Prvním z nich je získání a analýza dostupných globálních environmentálních prostorových dat s důrazem na datové sady z platformy Google Earth Engine.
Dalším dílčím cílem je nalezení environmentálních faktorů, které nejvíce ovlivňují jednotlivé druhy zkoumaných rostlin. K tomu poslouží statistické metody, především analýza hlavních komponent. Následovat bude vytvoření shluků rostlin na základě vybraných environmentálních faktorů. Tyto shluky budou vizualizovány tak, aby byla možná interpretace jejich závislosti na zkoumaných environmentálních faktorech a budou promítnuty také do mapových výstupů.
Dále bude u dat, která obsahují informace o přiřazení ke genetické skupině, zjištěna závislost těchto skupin na environmentálních faktorech a dále budou genetické skupiny porovnány s výsledky shlukování.
Posledním dílčím cílem je zjištění vlivu přesnosti bodových dat na výsledky analýz z hlediska využití prostorových environmentálních datových sad různé kvality.
Výstupem práce budou grafy, tabulky a mapy zobrazující výsledky provedených analýz založených na datech rostlin a stažených environmentálních datech.
Výsledky a výstupy této práce budou dále sloužit výzkumníkům Katedry botaniky UP ve výzkumu zaměřeném na plané předchůdce kulturních bobovitých rostlin. Velkým přínosem práce je využití globálních environmentálních datových sad, které nebyly v podobných výzkumech doposud brány v potaz. Získávání dalších dat bude usnadněno pomocí vytvořených skriptů pro stahování dat z platformy Google Earth Engine.