Geomorfologické charakteristiky DMR Bílých Karpat a okolí

 
 

 

 

Metodika

Ke zpracování dat v této práci jsem využil následující programové prostředky:

ArcView GIS 3.1, produkt ESRI
GRASS GIS 6.0, open-source GIS software

Geologické podklady a geomorfologické členění

Pro přípravu geologických a geomorfologických podkladů byl využit produkt ArcView GIS 3.1, který umožňuje relativně snadno a rychle editovat vektorová data pomocí uživatelsky přívětivého grafického rozhraní, které nabízí vysoký komfort práce s myší a atributovými tabulkami.

DMR

DMR jako podklad pro analýzy byl zpracován v prostředí GRASS GIS 6.0, který umožňuje vysoce efektivní práci s rastrovými daty a ve srovnání s ArcView GIS 3.1 se vyznačuje nepoměrně lepšími možnostmi v analýzách digitálních modelů reliéfu. ArcView GIS 3.1 za pomoci extenze 3D Analyst 1.0 totiž neumožňuje vytvořit grid interpolací přímo z bodových, resp. liniových vektorových dat. Tvorba gridu z takovýchto dat se řeší přes získání DMR ve formě nepravidelné trojúhelníkové sítě (TIN) a její následnou konverzí na grid. Z principu, na jakém je založen TIN (tj. tvorba trojúhelníků mezi body v zájmovém území), vyplývá při práci s daty vrstevnicové povahy jeho sklon k vytváření plošin v údolích a na hřebenech. Tato nepřesnost se pochopitelně přenáší dál i při konverzi na grid, proto se takový DMR vyznačuje nepřirozeně vysokými rozlohami ploch s nulovým sklonem. Tyto problémy se řeší využitím liniových vrstev údolnic a hřbetnic, které je třeba ale vytvořit ruční digitalizací podle podkladových dat, proto jsou náchylné pro zanesení lidské chyby a jejich zanesení do tvorby DMR má jen částečný efekt v předcházení zmíněným chybám.

Oproti tomu GRASS GIS disponuje širokým spektrem interpolačních metod přímo z bodového, resp. liniového pole. Pro naše účely je výhodné použití metody regularizovaného splajnu s tenzí (RST), která je užitečná pro morfometrické analyzování povrchu. Oproti klasickému splajnu je obohacena o možnost nastavení parametrů tenze a shlazení, které umožňují vytvořit realistický DMR prakticky pro povrch jakýchkoliv rozměrů a tvarů od nejmenších až po nejrozsáhlejší území.

Morfometrické analýzy

Další fáze práce, a to sice morfometrické analýzy, už využívá opět ArcView GIS, který díky znalosti programovacího jazyka Avenue umožňuje vytvoření histogramů, vystihujících rozložení hodnot, pro každou územní jednotku. Rovněž export číselných hodnot, vypočítaných z atributových tabulek je zde zcela vyhovující pro účely dalšího srovnání. K finálním výpočtům dostačuje software MS Excel, který jsem použil pro zpracování tabulek a grafů mimo histogramy.