Stěžejním prvkem procesu tvorby bakalářské práce se stala metoda konzultací s pracovníky jednotlivých odborů Magistrátu města Olomouce. Byla vedena jak ústní, tak i písemnou formou. Mimo zjištění základních potřeb a přání byly konzultovány také jednotlivé výstupy bakalářské práce přímo při procesu jejich tvorby.
Přínosem byla zejména ústní konzultační činnost s pracovníky Oddělení územního plánování a architektury Odboru koncepce a rozvoje MMOL Mgr. Miloslavem Dvořákem a Mgr. Leou Maňákovou. Jejich obsahem bylo získání informací a požadavků k vytvoření technické stránky aplikační části bakalářské práce.
Python je objektově orientovaný skriptovací jazyk vytvořený pod Open Source licencí a zdarma nabízí instalační balíky pro většinu používaných platforem. Do tohoto jazyka jsou implementovány nadstavbové funkce v podobě modulů (Python, 2014). V této práci jsou užity následující.
JavaScript je objektově orientovaný skriptovací jazyk používaný zejména pro programování přímo v kódu webových stránek. Vytvoření programového kódu v jazyce JavaScript je v dnešní době značně ulehčeno, existuje totiž velké množství již vytvořených částí kódu – knihoven, které jsou tvůrci poskytovány pod licencemi umožňujícími volné šíření či úpravu kódu. Práce využívá následujících knihoven.
Metoda bodových znaků užívá bodových znaků k vyjádření polohy, popřípadě vlastností objektu či jevu. Metody bodových znaků lze použít dvěma způsoby, a to podle kvalitativní nebo kvantitativní aplikovatelnosti parametru bodového znaku. Mezi parametry bodového znaku se řadí tvar, velikost, struktura, výplň a orientace (Voženílek, Kaňok a kol. 2011).
Metoda liniových znaků stejně jako metoda bodových znaků rozlišuje užití podle kvalitativní nebo kvantitativní povahy znázorňovaného objektu či jevu. Liniové znaky jsou tvořeny strukturou, orientací, výplní a tloušťkou. Podle významu se rozlišují tři druhy liniových znaků - identifikační, hraniční a pohybové (Voženílek, Kaňok a kol. 2011).
Metoda plošných znaků je jednou z nejčastěji užívaných metod tematické kartografie, každá mapa obsahuje minimálně jeden plošný (areálový) znak. „Metoda plošných znaků se používá ke znázorňování plošných prostorových jevů, které lze v měřítku mapy plošně zakreslit. Využívá plošných bodových znaků, které vystupují buď jako samostatný vyjadřovací prostředek v této metodě, nebo jako součást složitějších metod“ (Voženílek, Kaňok a kol. 2011). Metoda na rozdíl od předešlých používá pouze dva parametry znaku, jedná se o výplň a obrys.
Metoda prostorové redukce transformuje typ geoprvku v závislosti na zvoleném měřítku. Jedná se o transformace plošných prvků do liniových či bodových, liniových prvků do bodových a bodových prvků do podoby plošných.
Metody posunutí se používá pro zvětšení vzdálenosti mezi objekty na mapě, které by zakreslením v reálné velikosti v měřítku mapy splývaly a vytvářely překryvy. Objekty s menší důležitostí se posunou, tím se nedodrží jejich přesná poloha, ale zvýší se přehlednost mapy.
Esri souborová geodatabáze (angl. Esri File Geodatabase) je adresář v souborovém systému, který obsahuje geodata. Jedná se o typ uložení dat vytvořený společností ESRI. Esri souborová geodatabáze se dělí na jednotlivé třídy prvků (ty mohou být umístěny do datových sad prvků). Každá datová sada prvků je uložena jako soubor, který může dosahovat velikosti až 1 TB.
Nástroj VFR Import od společnosti ARCDATA PRAHA, s. r. o. převádí data z VFR do souborové geodatabáze systému ArcGIS. Nástroj je schopen transformovat údaje o katastrálních územích, obcích, parcelách, stavebních objektech, adresních místech, ulicích, částech obce, městských obvodech/městských částech, správních obvodech v Praze a základních sídelních jednotkách. Také vytváří soubor relačních tříd mezi třídami prvků cílové geodatabáze.
Excel To Table je nástrojem, který konvertuje soubory Microsoft Excel do tabulek geodatabáze. Mezi podporované formáty patří soubory s příponou .xlsx i .xls.
Nástroj Make Query Table umožňuje využití SQL dotazů na geodatabázi. Dotazy lze použít k výběru záznamů tříd prvků či tabulek dané geodatabáze nebo vytvořit novou vrstvu obsahující hodnoty daných tříd prvků a tabulek. Nástroj podporuje ArcSDE geodatabázi, souborovou geodatabázi, osobní geodaabázi i propojení pomocí OLE DB (Object Linking and Embedding, Database).
Nástroj Feature To Point slouží k transformaci bodové, liniové či polygonové třídy prvků do bodové třídy prvků (viz. obr. 1)
Nástroj Feature To Line generuje liniovou třídu prvků z obrysové linie polygonové třídy prvků nebo rozděluje linie v bodech křížení či rozděluje linie a polygony v bodech křížení (viz. obr. 2).
StreetView je služba společností Google, která nabízí virtuální prohlídky (zejména ulic měst) prostřednictvím propojených panoramatických snímků.
JSFiddle je online vývojovým prostředím, které se spouští pomocí webového prohlížeče. Slouží k vytváření a testování kódu sestaveného v jazyce JavaScript, HTML a CSS (Cascading Style Sheets). Tento nástroj demonstruje uživateli, jak pracuje daný programový kód a je využíván k ukázce problematických a chybových příkladů kódu (JsFiddle Documentation, 2010).
7-Zip je komprimační program distribuovaný pod kombinací licencí GNU LGPL a unRAR restrictions. Aktuální verze nese označení 9.20. Plně podporuje sedm komprimačních formátů a poskytuje možnosti šifrování AES-256 (7-Zip, 2014).
© Jan Příborský | 2014 | katedra GEOINFORMATIKY | Přírodovědecká fakulta | Univerzita Palackého v Olomouci