Bakalářská práce
MAPA BUDOV A ZAŘÍZENÍ V MAJETKU STATUTÁRNÍHO MĚSTA OLOMOUCE
Logo Katedry Geoinformatiky Logo Univerzity Palackého v Olomouci

Prvním výstupem bakalářské práce je sestavený a naplněný datový model ve formě Esri souborové geodatabáze. Celá geodatabáze se zobrazuje v souřadnicovém systému S-JTSK a obsahuje jednak datovou sadu prvků vysledek s třídami prvků budova a zarizeni, jednak původní převedená data RÚIAN. Třídy prvků budova a zarizeni obsahují kombinaci dat získaných z Majetkoprávního odboru MMOL (pouze autorizovaní uživatelé) a dat RÚIAN. Data Majetkoprávního odboru obsahují informace o vlastnictví/správě objektů, data RÚIAN dodávají obecné informace a údaje o vybavenosti objektů.

Dalšími výstupy jsou nástroje určené k aktualizaci výše zmíněného datového modelu. Nástroje jsou řešeny formou dvojice Python skriptů, které podstatným způsobem zjednodušují proces celé aktualizace. Nicméně tato aktualizace neprobíhá zcela automaticky, vyžaduje zásahů správce. Nástroje využívají funkcí Python modulu ArcPy. Je tedy nutné, je spouštět na počítači vybaveném programy ArcGIS.

Mimo jiné je také vytvořen soubor tematických map v digitální i analogové podobě. První mapou souboru je mapa o velikosti 102 x 84 cm zpracovaná pouze v digitální podobě. Tato mapa vizualizuje vlastnickou příslušnost jednotlivých budov a zařízení k evidenčním jednotkám MMOL na území Statutárního města Olomouce. Soubor dále obsahuje dvojici map ve formátu A3 zpracovaných v digitální i papírové formě. Tyto mapy podrobněji zobrazují vlastnickou příslušnost budov a zařízení k evidenčním jednotkám MMOL na území katastrů Olomouc-město a Nové Sady u Olomouce.

Významným výstupem je mapová aplikace VFR2MMOL, která umožňuje zobrazení získaných dat v prostředí internetového prohlížeče. Ta je již umístěna na webovém serveru a využívána pracovníky MMOL, podle ústních konzultací jsou s funkcemi i vzhledem spokojeni. Chod aplikace byl testován v moderních desktopových prohlížečích (Chrome 34, Mozilla Firefox 28, Opera 20, Internet Explorer 11 a Safari 5), které zahrnují všechny používané prohlížeče na pracovištích magistrátu.

Je důležité zmínit, že data poskytnutá Majetkoprávním odborem MMOL jsou neveřejná a přístupná pouze autorizovaným uživatelům. Veřejnost může výstupy bakalářské práce zobrazit naplněné ukázkovými daty.

Bakalářskou práci přibližují také validní webové stránky umístěné na serveru Katedry geoinformatiky. Tyto stránky stručně shrnují cíle, metody a výsledky bakalářské práce. Veškeré výstupy jsou připojeny k práci v digitální podobně.

© Jan Příborský | 2014 | katedra GEOINFORMATIKY | Přírodovědecká fakulta | Univerzita Palackého v Olomouci