ZÁVĚR

Hlavním cílem práce bylo zpracovat rozbor udržitelného rozvoje území se zaměřením na vyhodnocení vyváženosti územních jednotek v podrobnosti gridové sítě o dvou velikostech. Úkolem bylo uplatnit poznatky získané v bakalářské práci a využít platnou metodiku vyhodnocení vyváženosti územních podmínek, používanou v Olomouckém kraji. Dalšími úkoly bylo zpracovat optimální přístup výpočtu jednotlivých indikátorů, výsledky vhodně vizualizovat porovnat nově použitou metodu s již používanou reprezentací v administrativních jednotkách.

V teoretické části byla předmětem studia aktuální legislativa, platné metodické vedení ze strany státu, a především používaná metodika Olomouckého kraje. Součástí bylo studium vybraných prací řešící problematiku RURÚ. V rámci teoretické části bylo dalším cílem studium možností přepočtu statistických informací, se zaměřením na disagregaci. Možnosti a různé přístupy byly sepsány v rešeršní části práce.

Na základě bakalářské práce byly vybrány dvě velikosti gridu – jedna pro detailnější rozhodování a jedna pro orientaci v kraji. Do těchto gridových struktur byly přepočítány již nastudované indikátory, které byly poté předmětem vážení v rámci pilířů a celkového hodnocení. Při přepočtu do gridových struktur byly uplatněny poznatky získané v rešeršní části, a to především z práce, která se věnovala testování disagregačních metod. Za účelem automatizace přepočtů do gridových struktur, byly každému indikátoru sestaveny nástroje, které byly vytvořeny jako posloupnost po sobě jdoucích úkolů, automatizujících proces od vstupních dat až po vizualizaci. Tyto nástroje jsou také jedny z hlavních výstupů a umožňují další použití, například při aktualizaci.

Výstupy všech indikátorů, hodnocení pilířů a celkového hodnocení byly vizualizovány v digitální podobě projektu ArcGIS Pro i v mapových listech, umožňující srovnání dvou použitých přístupů reprezentace v gridu a v obcích. Hodnocení pilířů a celkové hodnocení může být také porovnáno v online podobě mapové aplikace v prostředí ArcGIS Online.

Na základě vytvořených výstupů bylo také provedeno srovnání dvou zmiňovaných metod. Výstupem tohoto srovnání je především zvýraznění nehomogenity území administrativních jednotek, z čehož vyplývá zkreslení hodnocení rozboru udržitelného rozvoje území v obcích. Metoda gridu menší velikosti tak prezentuje přesnější a podrobnější výsledky hodnocení. Důležitým faktorem je však účel a jak velká podrobnost výstupů je požadována.

Závěrem byla sepsána textová část práce. Celá práce, včetně textové části, příloh, výstupů, zdrojových a vytvořených dat je dostupná v příloze 3 na DVD. Výsledky práce jsou také prezentovány na webových stránkách diplomové práce a informačním posteru.