Metody



Hlavním výstupem bakalářské práce je tištěná brožura Komáří kalamity v Litovelském Pomoraví. Na základě této rešerše byl vymezen tematický obsah a podle něj vyhledány dostupné datové sady, prostorová data pořízená v rámci projektu MOSPREMA: Predikce a management kalamitních stavů komárů pro zachování biodiverzity v lužních lesích, pod nímž je tato bakalářská práce zpracována či existující data na Katedře geoinformatiky UP. Byly zvoleny metody kartografické vizualizace vhodné pro vyobrazení dat, navržen design celé brožury a dílčích kompozičních prvků. Výsledkem je informační materiál určený pro veřejnost vysvětlující problematiku komáří kalamity v oblasti CHKO Litovelské Pomoraví a jejího okolí..

Použité metody
Cíle bakalářské práce byly rozděleny na teoretickou a praktickou část. Teoretická část zahrnuje rešerši existujících prací zabývajících se infografikou a tvorbou tištěných materiálů určených pro veřejnost, zájmovým územím Litovelského Pomoraví, popsáním témat spojených s čeledí komárovitých (charakteristika, vývoj a jejich kalamitní přemnožení) a pracemi zabývajícími se geoinformatickými postupy pro analýzu komáří populace.
Praktická část práce se věnuje konkrétní tvorbě brožury od vymezení obsahu, zpracování dostupných datových sad, grafického zpracování až po předtiskovou přípravu a tisk. Prostorová data byla zpracována v prostředí geografického informatického systému (GIS). Majoritní část práce, tedy příprava mapových layoutů a kompletace brožury, probíhala v programech desktop publishing (DTP). Zde byly vytvořeny a poupraveny další kompoziční prvky brožury (infografiky, fotografie, grafy a doplňující texty). V jednotlivých mapách bylo použito několik metod tematické kartografie, a to metoda bodových, liniových a plošných znaků a metoda kartodiagramu.
Použité metody a obsah brožury byly průběžně diskutovány s vedoucím práce, hlavním řešitelem projektu MOSPREMA a s pracovníky Katedry geoinformatiky UP, kteří jsou do tohoto projektu zapojeni. Grafická náplň byla otestovaná pomocí nástroje pro měření grafické náplně mapy GMLMT 1.4 (Barvíř a kol., 2020).

Použitá data
V bakalářské práci bylo použito tří zdrojů dat, a to veřejně dostupných prostorových dat, datových sad, které jsou k dispozici na Katedře geoinformatiky UP a datové sady vytvořené v rámci projektu MOSPREMA. Infografiky, fotografie a ilustrace použité v bakalářské práci pochází buď z volně dostupných zdrojů (Wikimedia Commons, Freepik a SVG Repo), které umožňují použití prvků pod licencí Creative Commons. Pořízené fotografie v rámci projektu MOSPREMA, fotografie z webových stránek obecního úřadu obce Střeň, anebo byly přímo vytvořeny či pořízeny autorkou práce pro konkrétní účely. Konkrétní datové sady jsou popsány v podkapitole 4.3.

Použité programy
Pro práci na informačním materiálu byly použity softwary dvojího druhu, a to pro práci s prostorovými daty a poté programy DTP. Jako hlavní program pro zpracování prostorových dat byl použit ArcGIS Pro ve verzi 2.9.5 od společnosti Esri. Z důvodu omezených grafických úprav, které se dají provádět v ArcGIS Pro byl pro následné grafické dokončení použit program Adobe Illustrator z programové sady Adobe Creative Cloud, kterou autorka použila v rámci licence, která je pořízena na Katedře geoinformatiky UP. V programu Adobe Illustrator byl vytvořen obdobný grafický design jednotlivých stránek brožury, infografiky, další kompoziční prvky a doprovodné texty. Následně všechny tyto stránky byly vloženy a zpracovány v programu Adobe InDesign (také ze sady Adobe Creative Cloud), kde byla také realizována předtisková příprava.
Zpracování tabelárních dat probíhalo v programu Microsoft Excel a text práce byl sepsán v programu Microsoft Word, oba tyto programy jsou z balíčku Microsoft Office 365, který je poskytován pro všechny studenty Univerzity Palackého zdarma po dobu jejich studia.

Postup zpracování
Základem každé kvalifikační práce je rešerše, která byla stěžejní pro vymezení obsahu celého informačního materiálu. Ta byla zaměřena na existující práce zabývající se infografikou, jejich tvorbou a využití informační grafiky v mapách. Byly také vyhledány práce, které zahrnují konkrétně i tvorbu tištěných materiálů, které jsou určeny pro veřejnost. Další nepostradatelnou částí rešerše bylo nalezení prací, které se zaobírají oblastí CHKO Litovelské Pomoraví, čeledí komárovitých a tématy spojené s nimi jako jsou charakteristika, vývoj a jejich kalamitní přemnožení. Poslední částí rešerše jsou geoinformatické postupy pro analýzu komáří populace.
Na základě rešerše byl následně vymezen obsah brožury, který byl rozdělen do tří hlavních tematických částí, a to: komáři, oblast CHKO Litovelské Pomoraví a komáří kalamity a jejich řešení. Po určení obsahu bylo dalším důležitým krokem analyzovat a získat dostupné datové sady, které korespondují s náplní brožury. Tato data byla poté zpracována pomocí softwarů GIS do podoby map, které byly doplněny o legendu a měřítko. Nadále se s nimi pracovalo v programech DTP, v nichž byl poté vyhotoven jednotný grafický styl pro celou brožuru, zpracovány infografiky s kompozičními prvky a vloženy doprovodné texty.
Na závěr byla provedena předtisková příprava. Kompletací jednotlivých stran vznikla tištěná brožura Komáří kalamity v Litovelském Pomoraví spolu s elektronickou verzí v PDF, která je hlavním výstupem bakalářské práce. Text bakalářské práce, brožura a poster ve formátu A2 jsou umístěny na webových stránkách Katedry geoinformatiky UP.

Postup práce


Postup práce
Infografická vizualizace komáří kalamity v Litovelském Pomoraví