Výsledky

Výsledky této bakalářské práce jsou především mapový poster (příloha 2), vizualizace na tematických mapách, znázorňující vybrané části nového územního plánu města Olomouce (přílohy 3 až 7), dále také textová část a webové stránky.

Cílem bakalářské práce bylo vhodně graficky zvizualizovat vybrané části nového územního plánu města Olomouce, a to části, které dosud nebyly graficky zvizualizované. Výsledkem je tedy pět tematických map, které formou vizualizace poskytují informace a souvislosti, které v již zvizualizovaných částech územního plánu města Olomouce nejsou patrné anebo obsažené vůbec. Důraz byl při výběru témat a vizualizaci kladen zvláště na tabulku ploch, zejména na informace o významu, využití, maximální výšce zástavby, struktuře zástavby, minimálním podílu zeleně, podmínkách využití a zpřesnění podmínek využití.

V praktické části práce byly informace nacházející se v tabelární podobě upraveny, převedeny do digitální formy a dále modifikovány podle potřeby. Tabulka ploch připojená k vektorovým datům formátu SHP s plochami návrhu územního plánu bude pracovníky MMOL dále využívána.

Po konzultaci s pracovníky MMOL byla zvolena témata grafických výstupů. To bylo provedeno na základě atraktivity tématu a další využitelnosti výstupu. Zvolení témat bylo náročné a dalo vzniknout unikátním mapovým výstupům. Výsledná témata tedy jsou:

• Plochy smíšené obytné v návrhu územního plánu Olomouce – podrobné členění na základě struktury zástavby, významu ploch a výškové zonace
• Vybrané plochy smíšené obytné v návrhu územního plánu Olomouce – podle vhodnosti pro výstavbu rodinných domů
• Plochy smíšené výrobní v návrhu územního plánu Olomouce – podle vhodnosti pro průmyslovou výrobu
• Rozvojové plochy s určeným minimálním podílem zeleně – v návrhu územního plánu Olomouce
• Korelace struktury zástavby a využití ploch – v návrhu územního plánu Olomouce

Následující práce s daty se už odvíjela od jednotlivých témat map. Pro každou tematickou mapu byla zvolena vhodná metoda vizualizace. Výběr vycházel z nastudované literatury, provedené rešerše a konzultace s pracovníky MMOL. Zvolena byla metoda plošných znaků, metoda liniových znaků a metoda bodových znaků. Pro tvorbu byl využit program ArcGIS Desktop 10.1. Kvůli nedostačujícímu implicitnímu znakovému klíči firmy ESRI byly zhotoveny dva vlastní bodové znaky – znak pro fotovoltaickou elektrárnu a pro sklad nad 10 000 m2.

Dalším grafickým výstupem je mapový poster. Sestává z vybraných mapových výstupů – prvních dvou tematických map, které blíže popisuje.

V teoretické části byl popsán stav řešené problematiky, postup celé bakalářské práce, použité metody vizualizace, samotná vizualizace a výsledky. Prezentaci celé bakalářské práce na webu zajistí vytvořená webová stránka s důležitými body práce.


Text práce

odkaz na PDF

Grafické výstupy

Příloha 2
mapový poster

mapovy_poster

Příloha 3
Plochy smíšené obytné v návrhu územního plánu Olomouce – podrobné členění na základě struktury zástavby, významu ploch a výškové zonace

mapovy_poster

Příloha 4
Vybrané plochy smíšené obytné v návrhu územního plánu Olomouce – podle vhodnosti pro výstavbu rodinných domů

mapovy_poster

Příloha 5
Plochy smíšené výrobní v návrhu územního plánu Olomouce – podle vhodnosti pro průmyslovou výrobu

mapovy_poster

Příloha 6
Rozvojové plochy s určeným minimálním podílem zeleně – v návrhu územního plánu Olomouce

mapovy_poster

Příloha 7
Korelace struktury zástavby a využití ploch – v návrhu územního plánu Olomouce

mapovy_poster