Závěr

Cílem bakalářské práce byla vhodná grafická vizualizace vybraných částí nového územního plánu města Olomouce. Jednalo se především o části, které dosud nebyly graficky zvizualizované. Témata grafických výstupů byla zvolena po konzultaci s pracovníky MMOL. Volba byla provedena na základě atraktivity tématu a další využitelnosti výstupů. Byla náročná, ovšem díky ní vznikly unikátní mapové výstupy.

Informace potřebné k vizualizaci se nacházely především v tabelární a textové podobě, proto bylo zapotřebí je nejprve zpracovat a poté připojit k poskytnutým datům. Před samotnou vizualizací musela proběhnout úprava digitálních dat, zejména jejich selekce a modifikace pro každý mapový výstup zvlášť. Poté bylo nezbytné zvolit vhodnou metodu vizualizace na základě nastudování odborné literatury, provedení rešerše, konzultace s pracovníky MMOL a vedoucím práce a vlastního uvážení.

Po všech těchto krocích následovala vizualizace vybraných informací a tisk mapových výstupů. Vytvořeno bylo pět tematických map: 1) Plochy smíšené obytné v návrhu územního plánu Olomouce – podrobné členění na základě struktury zástavby, významu ploch a výškové zonace; 2) Vybrané plochy smíšené obytné v návrhu územního plánu Olomouce – podle vhodnosti pro výstavbu rodinných domů; 3) Plochy smíšené výrobní v návrhu územního plánu Olomouce – podle vhodnosti pro průmyslovou výrobu; 4) Rozvojové plochy s určeným minimálním podílem zeleně – v návrhu územního plánu Olomouce; 5) Korelace struktury zástavby a využití ploch – v návrhu územního plánu Olomouce. Vybrané mapy byly použity k vytvoření posteru.

Textová část bakalářské práce zahrnuje podrobnou rešerši dané problematiky, postup celé práce a metody vizualizace. O bakalářské práci byly také vytvořeny tyto webové stránky.