Webové služby

Webovými službami chápeme jednoduchou komunikaci a spolupráci mezi systémy bez ohledu na jaké platformě momentálně běží, v jakém programovacím jazyce jsou napsány nebo co používají za architekturu a hardware. Na rozdíl od webových stránek a webových aplikací, které vytvářejí rozhraní mezi strojem a člověkem, webové služby umožňují interakci mezi strojemi navzájem pomocí osvědčených webových standardů.

Podle definice W3C WS-ARCH (2004) webová služba je: „Softwarový systém zkonstruovaný k podpoře interakce mezi stroji přes síť. Má rozhraní popsaná ve strojově zpracovatelném formátu (Specificky WSDL – Web Services Description Language). Ostatní systémy integrují s webovou službou způsobem předepsaným jejím popisem za pomoci SOAP zpráv, typicky dopravovaných použitím HTTP (Hypertext Transfer Protocol) s XML (Extensible Markup Language) serializací v součinnosti s ostatními webovými standarty.“

S webovými službami úzce souvisí i standarty webových služeb. Pokud hovoříme o prostorových webových službách potom jednou z nejdůležitějších organizací zabývající se standardizací je OGC konsorcium. OGC neboli Open Geospatial Consorcium, Inc. je mezinárodní organizace. Účelem této organizace je spolupráce podporující vývoj a implementaci standardů pro geoprostorová data a služby, GIS, zpracování dat a jejich výměnu. Mezi tyto standardy patří například WMS (Web Map Service), WMTS (Web Map Tile Service) nebo WFS (Web Feature Service).


© Martin Fryčák, Olomouc 2015