Metody a postupy zpracování

Použité metody

Metody k dosažení cílů bakalářské práce se odvíjeli od studia literatury a současného stavu řešení. Důraz se kladl na různé možnosti zpracování a následnou vizualizaci dat z dotazníkových šetření. Práce s daty z dotazníků monitoringu úspěšnosti zimování včelstva byla doplněna o data z MZe. Nejprve proběhlo detailní prostudování dotazníků a pomocí diskuse s vedoucím práce a odborníkem Mgr. Jiřím Danihlíkem, Ph.D. byly vybrány konkrétní otázky. Metodou kontingenčních tabulek byly upraveny a zpracovány pomocí programu ArcMap. Tvorba shlukových analýz metodami Getis-Ord Gi* a LISA zobrazila výskyty shluků v závislosti na tematické vrstvě. Metoda zpracování dat probíhala i v internetovém prostřední CARTO, ve kterém vznikly dynamické mapy. Statické a dynamické mapy byly implementovány do webové prezentace. Metoda vizualizace zpracovaných dat na principu storytellingu ve webové prezentaci kombinuje mapové výstupy s dalšími prvky k ucelenému obrazu o dané problematice.

Použitá data

Hlavními daty jsou data z dotazníkového šetření asociace COLLOSS, přesněji se jednalo o data monitoringu úspěšnosti zimování včelstev za Českou republiku od roku 2014 do roku 2018. Evropské data reprezentovaly státy Slovenska, Rakouska, Ukrajiny, Dánska a Švédska za období 2017 v tabulkovém formátu .xls. Pro vytvoření hustoty zavčelení byly vyžádány data z databáze včelařů a včelstev od Ministerstva zemědělství. Včelaři mají povinnost hlásit počet svých včelstev podle (vyhlášky č. 136/2004 Sb.). Data v tabulkové formě obsahovala počet včelstev za každé katastrální území a počet aktivních včelařů za okresy z let 2015–2017. V datech byla chyba, kód a název katastrálních území byly od sebe posunuty o řádek, po zjištění byla data opravena. K potřebné vizualizaci zahrnující území ČR byla použita digitální vektorová geografická databáze ČR ArcČR 500 verze 3.3., v měřítku 1: 500 000. Volně ke stáhnutí z oficiálních webových stránek společnosti ARCDATA PRAHA, s.r.o. Pro krajinný pokryv byla zpracována zdarma dostupná data z projektu Copernicus Land Monitoring Service, Corine Land Cover 2012.

Použité programy

Během práce byly použity různé typy softwaru. Pro zpracování dat z dotazníkového šetření byl použit program Excel, k sepsání rešerše a tohoto textu program Word. Prezentace dílčích výsledků v průběhu roku byla vytvořena program PowerPoint. Všechny zmíněné programy jsou z kancelářského balíku Microsoft office 365 Pro plus, fungující pod licencí Univerzity Palackého. K prostorovým analýzám dat z dotazníkového šetření a mapovým výstupům byl využíván ArcGIS for Desktop, přesněji program ArcMap 10.4, pracující s licencí katedry Geoinformatiky UPOL. Data z dotazníkového šetření byla geokódována pomocí jazyka Python, v open-sourcovém softwaru Jupyter notebook (https://jupyter.org/) s pomocí importované knihovny geopy, pandas a nástroje Nominatim. Tvorba interaktivních map probíhala v online vizuálním nástroji CARTO (https://carto.com/), pod studentskou licencí a licencí COLLOSSCZ. Webová prezentace byla naprogramována a nastylována v jazycích HTML, CSS a JavaScript ve volně stažitelném textovém editoru Atom (https://atom.io/). Pro tvorbu webové prezentace byl použit responzivní front-endový framework Foundation (https://foundation.zurb.com/) fungující pod licencí MIT License. Grafická úprava mapových výstupů a tvorba infografiky a posteru proběhla v open source vektorovém editoru Inkscape 0.92. Pro úpravu a zmenšení velikostí fotografií ve webové prezentaci byl použit freeware software IrfanView 4.41 (https://www.irfanview.com/).

Postup zpracování

postup práce