Závěr

Cílem této bakalářská práce bylo testování a aplikace geoinformatických přístupů v problematice monitoringu úspěšnosti zimování včelstev v České republice a ve vybraných evropských státech. Data z dotazníkového šetření (monitoringu včel) byla zpracována v podobě mapových výstupů a vložena do naprogramované webové prezentace, vytvořené na konceptu storytellingu.

Prvním krokem bylo podrobné studium literatury a zjištění současného stavu řešené problematiky. V této teoretické fázi byla zhotovena rešerše vhodnosti datových sad pro prostorové analýzy. Následovala odborná konzultace s vedoucím práce a národním koordinátorem pro Českou republiku Mgr. Jiřím Danihlíkem, Ph.D. Jejím výstupem bylo vybrání konkrétních otázek z dotazníkového šetření a návrh struktury webové prezentace zajišťující syntézu mezi tematickým obsahem a geoinformatickým zpracováním.

Důkladné studium dotazníků a následná úprava dat v programu Microsoft Excel zajistila export do softwaru ArcMap umožňujícího tvorbu mapových výstupů. Část mapové produkce kontinuálně pokračovala na práci Lucie Králové (2018), zabývající se stejným tématem. U vybraných otázek byl zpracován poslední ročník studie (2017–2018) jehož výstupy nezůstaly na papíře, ale přesunuly se i do internetového prostředí. Samotná vizualizace zpracovaných dat byla rozšířena o shlukové analýzy Getis–Ord Gi* a LISA, zobrazující výsledky z jiné perspektivy. Na statické mapy navázaly dynamické mapy, vytvořené v programu CARTO z důvodu větší interakce, atraktivity a rozšiřitelnosti v internetovém prostředí.

Výsledek bakalářské práce – webová prezentace byla umístěna na webové stránky asociace COLOSS sloužící nejen včelařské komunitě ale i široké veřejnosti. Vedlejším cílem je pomocí webové prezentace propagace myšlenek asociace COLOSS a snaha přesvědčit včelaře neparticipující v monitoringu úspěšnosti zimování včelstev o vyplnění dotazníkového šetření a zapojení se do projektu. Celý program sledování a následné zpracování dat o chovu včel má velký potenciál i pro budoucí generace. Jen za poslední čtyři ročníky studie vyplnilo dotazníkové šetření vždy přes 900 respondentů, jejichž snahou je přispění k lepšímu poznání o chovu včel.