ÚVOD CÍLE METODY VÝSLEDKY ZÁVĚR SUMMARY

TVORBA LEZECKÉHO PRŮVODCE S VYUŽITÍM POKROČILÝCH VIZUALIZAČNÍCH NÁSTROJŮ

bakalářská práce

POUŽITÉ METODY

Fotogrammetrie

"Věda, způsob a technologie získávání přesných informací o fyzických objektech a prostředích pomocí záznamu, měření a interpretace snímků.“ (American Society for Photogrammetry and Remote Sensing, 2018).

Dle počtu použitých snímků dělíme fotogrammetrii na jednosnímkovou a stereofotogrammetrii. Jednosnímková fotogrammetrie umožňuje určit pouze 2D souřadnice na snímku a její využití je omezené. Stereofotogrammetrie využívá dvou a více překrývajících se snímků s přibližně rovnoběžnými osami záběru. „Pomocí stereofotogrammetrie můžeme vyhodnotit prostorovou 3D polohu libovolného bodu viditelného na dvou a více snímcích. A protože takových bodů je na překrývajících se snímcích vidět mnoho, lze tak tvořit poměrně husté mračno bodů.“ (Fryčák, 2019). Z dostatečně hustého a kvalitního mračna bodů je následně možné interpolovat povrch 3D modelu.

Laserové skenování

„Laserové skenování neboli LiDAR (Light Detection And Ranging) je další exaktní metodou měření geometrických informací.“ (Fryčák, 2019).


Principem je, že laserový skener vyšle paprsek, ten se odrazí od snímaného objektu zpátky do skeneru a ten změří čas letu paprsku. Zná-li skener rychlost paprsku a čas jeho letu, může spočítat vzdálenost měřeného bodu. Laserový skener je takto schopný přesně změřit tisíce bodů během několika vteřin. Ze získaného mračna bodů je poté, stejně jako v případě fotogrammetrie, možné interpolovat povrch 3D modelu.

Midi Midi

POUŽITÁ DATA

Prachovské skály

Pro fotogrammetrické zpracování modelu skalní věže Mnich v Prachovských skalách bylo použito 67 snímků pořízených v květnu 2017 dronem DJI Phantom 4 Pro.

Vysoké Tatry

Pro vytvoření digitálního modelu JV stěny Ľadového štítu ve Vysokých Tatrách bylo využito mračna bodů pořízeného kombinací metod laserového skenování a fotogrammetrie.
Midi Midi