ÚVOD CÍLE METODY VÝSLEDKY ZÁVĚR SUMMARY

TVORBA LEZECKÉHO PRŮVODCE S VYUŽITÍM POKROČILÝCH VIZUALIZAČNÍCH NÁSTROJŮ

bakalářská práce

ÚVOD

Problém orientace ve skalním a horském terénu je starý jako horolezectví samo. Pokud lezec nedokáže svůj lezecký cíl nalézt, jeho výstup končí dříve, než vůbec začal. Za tímto účelem začali vznikat první lezečtí průvodci. Od jejich počátků na konci 19. st. až dodnes se jejich obsah příliš nezměnil. Standartně nabízejí základní popis oblasti, plán, popř. nákres skal a popisy lezeckých cest. Navzdory jejich kvalitnímu zpracování orientace s nimi může být problematická. Najít správnou skalní věž v labyrintu českých pískovcových skalních měst bývá často náročné. Pokud se to podaří, identifikace lezecké cesty na členité skalní věži také není snadná. Slovní popisy lezeckých cest mohou být často nepřesné, mnohoznačné nebo zavádějící.
Orientace Orientace

Vývoj v této oblasti téměř stojí na místě. Lezečtí průvodci si již našli cestu na internet. Lezci čile využívají online databáze pro diskuzi a předávání cenných rad o cestách. Existují i první aplikace do mobilních zařízení. Často se však jedná pouze o digitalizaci standartních průvodců nebo jen kusé informace a žádný průlom v usnadnění orientace lezcům nepřinášejí.

Současné technologie však nabízí možnosti, které umožňují tvorbu lezeckého průvodce pojmout jiným, modernějším způsobem. Lezecký průvodce může být přesnější, atraktivnější, snadněji použitelný a nabízet více prvků a informací než dříve. Toto všechno může umožnit využití 3D modelů. Současné metody fotogrammetrie a laserového skenování umožňují vytvořit velmi přesné a detailní modely skalních formací. Tvorba těchto modelů, zejména metodami fotogrammetrie, rovněž není příliš finančně nákladná. Kvalita dronů a jejich kamer v dostupné cenové relaci stále stoupá a jejich ovládání zvládne téměř každý. Podobná situace je v oblasti softwaru potřebného pro zpracování snímků. Tyto technologie jsou dnes dostupnější než kdy dříve.

Tyto modely mohou tvořit základ moderního lezeckého průvodce. Pokud do modelu zakreslíme lezecké cesty, uživatel průvodce pak zcela jednoznačně vidí kudy vedou a zabloudit je téměř nemožné. Pro tvorbu průvodce se nabízejí také moderní vizualizační nástroje jako jsou virtuální a rozšířená realita. Virtuální realita zprostředkovává uživateli velmi realistický zážitek. Ceny brýlí nutných pro její použití klesají a ty se díky tomu stávají stále rozšířenějšími. Technologie rozšířené reality umožňují do obrazu z fotoaparátu mobilního telefonu dokreslovat prvky a informace vztažené k okolí. Využití pro lezecké průvodce je nasnadě. Lezec se tak může ve skalách nebo na horách rozhlížet skrze mobilní telefon nebo tablet a zjišťovat informace o objektech kolem sebe.

Ladovy Ladovy