Diplomová práce | autor: Kateřina PAVKOVÁ | Vedoucí práce: RNDr. Vilém PECHANEC, Ph.D.
reky

HYDROLOGICKÉ PROCESY

Voda je jedním z nejdůležitějších faktorů života na Zemi. Zaobírá přibližně 70 % jejího povrchu a v různých podobách a skupenstvích nekonečně cirkuluje. Hydrologické procesy v krajině v sobě zahrnují všechny jevy, kterými je uskutečňován oběh vody v přírodě. A ty mají vliv na celkový objem vody v krajině.

Oběh vody je ve fyzicko-geografické sféře podmíněn složitými geofyzikálními pochody, jako jsou výpar, přenos vodních par ovzduším jejich kondenzace a vznik srážek. Hybnou složkou oběhu vody je sluneční záření, které vyvolá vypařování vody převážně z hladiny oceánů. Prouděním vzduchu jsou vodní páry přenášeny na velké vzdálenosti nad kontinenty. Za určitých podmínek vodní páry v atmosféře kondenzují a padají dolů jako atmosférické srážky. Většina jich padne zpět do oceánů a jen asi 8 % se dostane nad kontinenty. Na nich se srážková voda stává součástí povrchové a podpovrchové vody a odtéká zpět do oceánu. Rozlišujeme velký a malý koloběh vody.

Povrchový odtok

Povrchový odtok je voda, která plošně stéká po zemském povrchu. Je to nejrychlejší část odtoku. Může vzniknout třemi způsoby:

1. po překročení infiltrační kapacity půdy (tzv. hortonský odtok)
2. opětovnou „exfiltrací" vody v nižších částech svahu
3. při překročení retenční kapacity (tzv. dunný odtok)

Část srážkové vody je zachycena intercepcí. Míra intercepce je závoslá na druhu a hustotě vegetace a na typu, intenzitě a délce trvání srážek. Voda, kterou intercepce nezachytí, se nazývá účinné srážky. Další část vody se infiltruje do půdy, kde zůstává v půdním profilu jako tzv. půdní vláha v zóně aerace. Z ní může vytékat např. umělými drenážemi, pak mluvíme o tzv. hypodermálním odtoku (angl. interflow). Zbytek vody ze srážek zásobuje podzemní vodu v zóně nasycení (saturace). Z ní odtéká tzv. bazální odtok, který vodou zásobuje povrchové toky.
Nejvyšší rychlosti povrchový odtok dosahuje na ukloněných svazích a výrazných povrchových nerovnostech, např. v místech zlomů. Zdrojem povrchového odtoku mohou být vedle srážek také výrony podzemních vod, voda z ledovců a dlouhodobé sněhové pokrývky.

Modelování hydrologických jevů

Hydrologické procesy v krajině jsou složitým ale komplexním systémem. Základní jednotkou téměř všech hydrologických modelů je povodí. Existují 2 klasické typy modelů: deterministický a stochastický. Stochastický model dovoluje vstup náhodných elementů. Deterministický model je vždy přesně klasifikován, často podle popisu jednotlivých hydrologických procesů nebo jiných fyzikálních vlastností.

UP Olomouc | Katedra geoinformatiky