Menu

Service Area - Nastavení

Network Analyst Toolbar > New Service Area

Po vytvoření nové obslužné zóny v liště Network Analyst nejprve nahrajeme lokality, kolem kterých chceme obslužné zóny vytvářet (náhled).

Parametry Load Locations


Load From (vstupní data) = vstupní vrstva, kolem které chceme obslužné zóny vytvářet.

Sort Field (seřazení) = nepovinné nastavení pole, podle kterého chceme vstupní data řadit. Slouží ke kontrole pořadí, v jakém budou objekty nahrávány do třídy prvků účastnící se analýzy.

Location Analysis Properties (vlastnosti lokalit) = nastavení vlastností bodů (papírnictví) vstupujících do analýzy.

  • Name (název)
  • CurbApproach = vlastnost, která určuje směr příjezdu a odjezdu k a ze zařízení. Obsahuje celkem tři možnosti: Either side of vehicle. - obslužná zóna může začínat nebo končit v zařízení tak, že zařízení je napravo nebo nalevo od dopravního prostředku, Right side of vehicle - zařízení musí být napravo od dopravního prostředku, Left side of vehicle Left side of vehicle - zařízení musí být nalevo od dopravního prostředku, No U-Turn - v případě obslužných zón se rovná první možnosti Either side of vehicle.
  • Attr_Impedance (přídavný odpor) = hodnota odporu v zařízení - pokud např. tvoříme obslužné zóny pro požární stanice a hledáme oblasti dostupné 15min od dané stanice, měli bychom také počítat s časem, který hasičům zabere nachystání vybavení a připravení na akci - právě k tomu slouží tato vlastnost. Je to tedy čas strávený v zařízení, se kterým bude v analýze počítáno. Nemusí se jednat pouze o čas, ale i o jiné hodnoty odporu. V tomto případě se nám automaticky vygenerovala vzdálenost, což je ale nesmysl a nebude si proto této vlastnosti všímat a ponecháme ji nevyplněnou.
  • Breaks_Impedance (limitní hodnota odporu)= pro každé zařízení lze uložit hraniční hodnoty každé obslužné zóny zvlášť - tedy např. k jednomu zařízení chceme vytvářet zóny ve vzdálenostech 500 a 1000m a k druhému zařízení chceme toto změnit na 1000 a 2000m. V tomto případě se opět vlastnost vygenerovala automaticky a jedná se o vzdálenost. Opět ji ponecháme prázdnou, protože chceme vytvářet zóny se stejnými hraničními hodnotami vzdálenosti.
Location Position (umístění lokalit) = způsob, jakým jsou zařízení lokalizována (přivázána) na síť, identifikuje bod na síti. Máme dvě možnosti.
  • Used Network Locations Field (užití zdrojové vrstvy sítě) = pro bodovou vrstvu jsou to pole s názvem SourceID (číselný identifikátor zdrojové vrstvy, na které se umístění v síti nachází), SourceOID (číselný identifikátor samotné zdrojové vrstvy), PosAlong (pozice podél směru digitalizace zdrojové vrstvy, hodnota je uložena jako rozsah a je nulová pokud pozice na síti odkazuje na spoj (uzel), SideOfEdge (strana hrany ve vztahu ke směru digitalizace a lze zvolit dvě možnosti - napravo nebo nalevo).
  • Use Geometry (užití geometrie) = použití vyhledávacího okruhu a snappingu (přichycení) k síti. Používá se pokud, pokud defaultně nastavené Location Fields nejsou dostupné. Search Tolerance = radius, ve kterém bude ArcGIS na síti hledat bod, který by umístil. Pokud se bod nebude navházet v daném radiusu, označí se jako nelokalizovaný a nemůže být tedy zahrnut do analýzy. V možnosti Snapping pak můžeme nastavit, k čemu se má bod přichytit. V síti pěších komunikací nemáme dostupné všechny Locations Fields, proto použijeme tuto možnost a nastavíme vyhledávací radius 20m.

Parametry Analýzy Service Area


Impedance (odpor) = nastavení hodnoty odporu, v našem případě odporové vzdálenosti. Automaticky se nám nastaví to, co jsme jako odpor zvolili při tvorbě Network Dataset, tedy nejčastěji vzdálenost (Length) či čas (Time).

Default Breaks (limitní hranice) = hranice obslužných zón, v našem případě hranice vzdálenostní, tedy do které vzdálenosti chceme vytvářet obslužné zóny. Lze také volit více hranic (stačí je pouze oddělit středníkem). Zvolili jsme vzdálenost do 300 a 600m.

Directions (směr) = směr od zařízení (From) nebo k zařízení (To). V našem případě chceme jít z místa na síti DO papírnictví.

U-turns at Junctions (U-odbočování v uzlech) = Na výběr máme možnost povoleno v každém uzlu (Allowed), povoleno pouze v koncových bodech a mrtvých bodech (Allowed only at intersections and dead ends), povoleno pouze v mrtvých bodech (Allowed at dead points) a nebo nepovoleno vůbec (Not allowed). Můžeme zvolit první možnost povoleno v každém uzlu, protože při pohybu po pěších komunikacích nemáme žádné takovéto omezení. Ignore Invalid Locations = ignorace nelokalizovaných bodů. Pokud se nám některé body při nahrávání na síť nelokalizovaly, máme možnost je ignorovat a počítat dále v analýze i s touto "chybou" nebo můžeme možnost odznačit a vypustit tak nelokalizované body z analýzy. V našem případě se všechna papírnictví lokalizovala, můžeme tedy odznačit toto pole.

Parametry obslužných polygonů


Generate Polygons (generování polygonů) = označením této možnosti požadujeme vytvoření polygonových obslužných zón.

Polygon Type (typ polygonu) = může být buď detailní nebo generalizovaná. Detailní se používá pro větší měřítka, je o něco přesnější, ale výpočet trvá delší dobu. Generalizované polygony jsou vygenerovány relativně rychle, jsou však o něco málo přesnější. Pokud ale máme hodně nepravidelnou síť ulic, je vhodné použít spíše detailní polygony, tak jako v tomto příkladu.Další možností je použití tzv. Trim polygonu, což jsou polygony obsahující koncové hrany na okraji obslužných zón, která tak bude o tuto vzdálenost zvětšena. Využívá se spíše pro pravidelnou uliční síť.

Multiple Facilities Option (nastavení multi-obslužné zóny) = pokud se nám obslužé zóny od zařízení navzájem překrývají, můžeme nastavit "způsob" překrytí. Overlapping vytvoří každý polygon zvlášť pro každé zařízení a polygony se tak mohou navzájem překrývat. Možnost Not overlapping vytvoří idividuální polygony, které jsou nejblížší k zařízení a nemohou se tak překrývat. Poslední možností je Merge by break value, která polygony spojí dohromady, pokud se překrývají podle stejné hraniční hodnoty. V případě papírnictví lze očekávat, že zóny se budou překrývat, proto zvolíme možnost pro jejich spojení, který se nejvíce blíží realitě, protože je celkem pravděpodobné, že pokud budeme mít v okolí tři papírnictví, která jsou relativně stejně blízko, můžeme pokaždé jít do jiného z nich.

Excluded Sources (vypuštění některých sítí z analýzy) = Používá se pouze u multi sítě, která je tvořena např. silnicemi, linkami tramvaji a linkami autobusů, kdy můžeme jednu z těchto sítí z analýzy vyloučit. Overlap Type = překrytí nebo nepřekrytí polygonů. Pokud zvolíme možnost Rings (kruhy) vytvoří se nám polygony jdoucí mezi oběma nastavenými prahovými vzdálenostmi. Druhou možností je tvorba disků (Disks), kdy zóny jdou vždycky od zařízení ke hraniční vzdálenosti v obou případech a tedy naše zóny 600m budou zahrnovat i zóny do vzdálenosti 300m. Pro naši analýzu zvolíme tuto možnost, dovolí nám pak např. vytvářet mapy s jednou nebo druhou vzdáleností a lépe je porovnávat.




Zpět Návod > Zpět Service Area