Použité metody

Teoretická část této bakalářské práce obsahuje studium nejen doporučené literatury, definici a klasifikaci samotné infografiky a také definici prostorově orientované infografiky. Praktická, komplexnější část zahrnuje tvorbu praktického manuálu prostorově orientované infografiky. Dále bylo v praktické části nutné navrhnout a realizovat uživatelské testování prostorových infografických vzorů a manuálových částí.

Práce na tvorbě manuálu probíhala v prostředí geografických informačních systémů (GIS), konkrétně v programech ArcGIS Pro a QGIS, kde byla zpracovávána prostorová data. Jejich následná úprava a tvorba prostorových infografik a také výsledného praktického manuálu probíhala v grafických programech (DTP). Kompletace jednotlivých infografických komponentů probíhala buď v online nástrojích pro vizualizaci dat (Flourish studio, Canva, Piktochart), v často používaných programech pro správu datových souborů (MS Excel, Tabulky Google, LibreOffice Calc, Numbers) nebo přímo v grafických programech (Adobe Illustrator, Inkscape).

Použitá data

Manuál byl vytvořen z nejpoužívanějších a volně dostupných geografických datových sad v České republice. Do manuálu vstupuje 6 témat:
Administrativní členění, Výškopis, Obyvatelstvo, Doprava, Vodstvo, Příroda

Pro podkladová data map všech témat byla použita geoprostorová sada ArcČR 500 (verze 3.3). Tato sada sloužila také pro tematická data tématu Administrativní členění a Výškopis. Pro téma Obyvatelstvo byly staženy statistiky z veřejné databáze Českého statistického úřadu.
V tématu s názvem Doprava byla stažena geografická sada Data 50 - komunikace České republiky z geoportálu ČÚZK. Do pátého tématu, který se nazývá Vodstvo, vstupovala datová sada s oblastmi povodí a CHOPAV z volně dostupné databáze DIBAVOD. Pro poslední téma byla stažena data AOPK (Data nature), která obsahovala chráněná území, národní parky, ochranná pásma, evropsky významné lokality a ptačí oblasti.

Při tvorbě jednotlivých výstupů byly použity obrázky, které byly staženy z webu freepik.com a flaticon.com.

Použité programy

Ke zpracování prostorových dat za použití různých geoprostorových sad byl použit zejména program ArcGIS Pro, v určitých případech také program QGIS. Po vytvoření byly veškeré mapy exportovány a dále upravovány. Mimo jiné byly data zpracovávány v tabulkové podobě, k čemuž sloužil především program MS Excel a webový nástroj Flourish. Kromě těchto programu byly využity i alternativy, konkrétně se jednalo o Tabulky Google, Numbers a LibreOffice Calc. Tato podoba dat v těchto aplikacích byla potřebná pro vytvoření dílčích infografických komponentů, například diagramů, tabulek nebo sloupcových grafů.

Postup zpracování

Základem při tvorbě této bakalářské práce byla rešerše, četba nejen doporučené literatury a zjištění současného stavu dané problematiky. Nechybělo také seznámení a osvojení práce se všemi programy, které byly při práci použity. Zejména se jednalo o důkladným seznámením prostředí v programu Adobe Illustrator.

Před samotnou tvorbou map a infografiky bylo nutné shromáždit a následně zpracovat veškerá data, statistiky a informace. Pro přehled, která data, informace a statistiky patří k jakým tématům, pomohlo vytvoření přehledové tabulky v programu MS Excel.

Pro kompletaci výsledného manuálu sloužily GIS a DTP softwary. Před optimalizací pro výsledný manuál bylo nutné vytvořit několik vzorů
a jejich alternativ, které vstupovaly do velmi podstatné části, a tím bylo uživatelské testování.

Výsledkem práce je tištěná i digitální verze praktického manuálu prostorově orientované infografiky. Text této bakalářské práce, digitální verze manuálu a poster k práci je umístěn na webových stránkách Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci.