Hlavní cíl bakalářské práce představoval vypracování praktického manuálu prostorově orientované infografiky. V rámci práce bylo nezbytné seznámit se s dosavadními definicemi a klasifikacemi infografiky, vybrat volně dostupné geografické datové sady v České republice a sestavit vzory prostorových infografik s manuálovou částí, která bude obsahovat popis jejich tvorby. Bylo potřeba tyto vzory podrobit uživatelskému testování, získané výsledky analyzovat a okomentovat a uspořádat do praktického manuálu v tištěné a digitální podobě.

V souladu se zadáním byly dílčí cíle rozděleny do dvou částí, a to na část teoretickou a praktickou. Teoretická část zahrnovala studium oblasti infografiky a následně výběr její nejvhodnější klasifikace. K tomuto přispěla zejména studie v rámci diplomové práce Koníčka (2018). Důležitým krokem teoretické části bylo nutné zkonzultovat a zvolit vhodné metody, které budou použity pro tvorbu výsledného praktického manuálu, návrh obsahu a také uživatelského testování.

Druhá, praktická část představovala sběr dat a jejich zpracování. Po konzultacích s vedoucím práce a následném sběru potřebných dat bylo stanoveno 6 témat, které budou vstupovat do praktického manuálu. Dále byly v rámci praktické části vytvořeny vzory prostorových infografik s manuálovými částmi, ke kterým náležely alternativy. Tyto jednotlivé alternativy vstupovaly do uživatelského testování.

Zpracování a vizualizace prostorových dat proběhlo v programu ArcGIS Pro ve verzi 2.9.1. Data a statistiky, které byly potřebné pro tvorbu datových vizualizací a ostatních doplňujících infografických prvků, byly zpracovány převážné v programu MS Excel z balíku Microsoft Office 365, případně v prostředí webového nástroje Flourish.

Nejobsáhlejší část práce tvořilo vypracování jednotlivých vzorů, které probíhalo v programu Adobe Illustrator CS6. V prostředí tohoto programu byly vypracovány také ostatní stránky finální verze praktického manuálu.

Následovalo uživatelské testování, které probíhalo ve dvou fázích. Testovány byly všechny vzory manuálových částí a prostorových infografik za účelem získat požadovanou efektivní podobu a obsah výsledných manuálových částí a vzorových prostorových infografik. K analýze výsledků napomohl také dotazník, který byl vytvořen, aby zjistil doplňující informace ke tvorbě a práci s manuálem a také k jeho podobě a potenciálnímu využití. Samotné praktické testování bylo poměrně časově náročné, nicméně přineslo požadované informace a poznatky k tomu, aby byl výsledný praktický manuál pro budoucí uživatele co nejpřívětivější.

Hlavním výsledkem této bakalářské práce je vypracovaný manuál s názvem Praktický manuál prostorově orientované infografiky, a to v tištěné a digitální podobě. Digitální verze praktického manuálu, společně s posterem, je ve formátu PDF umístěna na vytvořených webových stránkách k bakalářské práci. Webová stránka obsahuje také informace k cílům, metodám, výsledkům a závěru práce a je dostupná na webu Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci.