Desktop style od: David Čihák
Vytvořeno: 10. 2. 2023
Klíčová slova: Blaeu, Evropa, 17. století
Zdroje: David Rumsey Map Collection
Zdroje dat: Natural Earth, City population, Geofabrik, Old Book Illustrations
Mapa je inspirována kartografickými díly Willema Janszoona Blaeua a jeho syna Joana. Willem Blaeu byl významným nakladatelem kartografické produkce v Nizozemí. Na konci 16. století založil firmu, která se zprvu specializovala na výrobu zemských a nebeských glóbů. První mapa zde vznikla roku 1604, první atlas světa v roce 1630. K jeho stěžejním dílům patří rozsáhlé Theatrum orbis terrarum sive Atlas novus (Encyklopedie knihy, 2023). V Blaeuových mapách je reliéf stále vyjádřen jen pomocí kopečků, státní útvary jsou již barevně odlišeny. Běžnou součástí těchto map byly kresby lodí, mořských monster, kartuše nebo tzv. veduty.
Zdroji prostorových dat se pro tuto mapu staly bodové vrstvy sídel a výškových kót, liniové vrstvy vodních toků, komunikací a státních hranic a polygonové vrstvy vodních ploch, souše a států. Zde se jedná o komerční data Kartografie Praha, neboť mapa vznikala právě ve spolupráci s touto společností. Využít lze ale samozřejmě také volně stažitelné ekvivalenty těchto dat (např. sada Natural Earth), nebo je možné si vytvořit vlastní data. Tvorba vedut pak byla vystavěna na datech OpenStreetMap, která lze získat například z webové stránky geofabrik.de, nebo prostřednictvím pluginu QuickOSM a softwaru QGIS. Pro popis mapy byl zvolen font IM FELL DW Pica, který je možné stáhnout například zde. Použitá kartuše byla vytvořena v grafickém editoru vektorizací původního souboru, staženého na stránkách Old Book Illustrations. Kresby lodí byly inspirovány mapou Paola Forlaniho, která je dostupná na stránkách David Rumsey Map Collection.
Více se o vedutách, ale i o celém postupu zpracování mapy (včetně použitých nástrojů a jejich nastavení), dozvíte v textu práce.
Obr. 1 – Import stylu
Vytvořené symboly měst, kopečků a dalších prvků si můžete stáhnout v podobě stylu do ArcGIS Pro nebo spolu s historizujícími doplňky (např. kresby lodí, mořských monster) jako vektorové soubory ve formátu SVG. Styl však kromě samotných znaků obsahuje také jejich přednastavené vlastnosti, a to i liniových a plošných znaků, které jako SVG soubory nejsou k dispozici. Import stylu do ArcGIS Pro je snadný (viz obrázek 1). V oddílu Catalog stačí kliknout pravým tlačítkem myši na Styles, poté najet myší nad Add, kliknout na Add Style a z adresáře vybrat příslušný soubor.
Po importu stylu do prostředí ArcGIS Pro lze tyto vizuály aplikovat na data prostřednictvím Symbology. Pravým tlačítkem myši klikněte na datovou vrstvu, levým klikněte na Symbology a na výchozí symbol. Otevře se Gallery, ve které si v rámci přidaného stylu vyberete příslušný znak. Vlastnosti znaků pro tuto mapu jsou nastaveny na měřítko 1 : 12 000 000. Pro výrazně menší či větší měřítko mapy bude třeba změnit minimálně velikost symbolu, popřípadě další vlastnosti. To lze provést pomocí Properties v záložce Symbology.
Obr. 2 – Výchozí symbol
Obr. 3 – Aplikace symbolu
Obr. 4 – Vlastnosti symbolu
V okamžiku, kdy budete se svým mapovým polem spokojeni, můžete přistoupit k tvorbě výsledného rozvržení (klik na Insert -> New Layout) s kompozičními prvky. Grafické měřítko, které je součástí staženého stylu, lze do rozvržení přidat pomocí tlačítka Scale Bar (v rámci layoutu klik na záložku Insert, poté na tlačítko Scale Bar a z rozbalené nabídky vybrat měřítko „Kontinent_17_st“). Dále je do mapy možné přidat grafické doplňky jakými jsou kresby lodí, mořských monster, kartuše, ozdobný rám mapy nebo „vedutové šablony“. Tyto SVG soubory lze přidat do mapového layoutu v prostředí GIS (v rámci layoutu klik na záložku Insert a poté na ikonu obrázku – Picture), nebo v případě grafického postprocesingu až v grafickém editoru.
Obr. 5 – Přidání měřítka a obrázku do layoutu
Grafická úprava se doporučuje především kvůli překrývajícím se kopečkům. Bohužel, autor práce zatím nenašel způsob, který by tento problém ošetřil v prostředí GIS (pokud by někdo takový způsob nalezl, neváhejte kontaktovat autora práce prostřednictvím emailu). Grafickou úpravu lze provést například v open-source softwaru Inkscape nebo v komerčním programu Adobe Illustrator. U druhého softwaru lze použít plugin ArcGIS Maps for Adobe Creative Cloud, který mj. reflektuje strukturu datových vrstev, nebo lze jednotlivé vrstvy vyexportovat jako PDF soubory a v grafickém editoru z nich znovu sestavit mapu. Jednotlivé kopečky lze v rámci jejich vrstvy přesouvat do popředí či do pozadí (Uspořádat -> Zcela dozadu / Zcela dopředu). Kromě toho je možné zde upravit barevné provedení znaků apod.