Závěr



Hlavním cílem diplomové práce bylo provést analýzu možností tvorby map v tzv. vintage designu. Tento cíl byl naplněn sestavením použitelných znakových sad, publikovaných ve formě stylů pro softwary GIS, vytvořením grafických doplňků v podobě vektorových souborů a aplikováním těchto prostředků při tvorbě vzorových map. Uvedené výstupy jsou spolu s textem práce a posterem dostupné na webových stránkách práce.

Práce byla rozdělena na teoretickou a praktickou část, přičemž obě tyto části sestávají z několika dílčích cílů. V rámci rešerše byla nejprve prostudována potřebná literatura z oblasti vymezování pojmů vintage, antique, retro; kartografických stylů a vývoje kartografického vyjadřování polohopisu a výškopisu. Poté proběhly konzultace s odborníky (mj. z oboru historické kartografii), na jejichž základě byl pro účely práce vymezen vintage mapový design. Současně byla provedena také analýza metod kartografické vizualizace na starých mapách. Tato analýza posloužila jako inspirace pro tvorbu znakových sad v navazující praktické části.

Stěžejním bodem práce se stal proces realizace vzorových vintage map. Mapy byly tvořeny na úrovni světa, kontinentu a regionu ve stylu kartografických děl vydaných v 16.–18. století. Nejprve byla v grafickém softwaru Adobe Illustrator pro každou z těchto map navržena znaková sada. Vytvořené symboly byly uloženy ve formátu SVG. Další krok představovalo stažení vhodných dat. Hlavními zdroji zde byly sady ArcČR500 (pro úroveň regionu) a Natural Earth (pro úrovně kontinentu a světa). Vybrané vrstvy byly přidány do prostředí GIS, kde byly zpracovány a takto připravená data byla vizualizována pomocí vytvořených znakových sad. Symbolům byly nastaveny potřebné vlastnosti (velikost, souřadnice vztažných bodů apod.) a výsledné znaky byly uloženy jako styly (.stylx soubory). Mapová rozvržení byla vyexportována po jednotlivých vrstvách jako soubory PDF. Tyto soubory byly nahrány do grafického editoru, ve kterém z nich byly znovu sestaveny mapy, proběhla zde jejich závěrečná úprava a tvorba základních kompozičních prvků. Zároveň byly v tomto prostředí vytvořeny historizující doplňky (vektorové kresby lodí, kartuší, ozdobných rámů apod.), které mapám dodaly starobylejší vzhled.

Vytvořené styly spolu s grafickými doplňky mohou využít komunity kartografů, geografů či geoinformatiků pro tvorbu vlastních vintage map. Obecné postupy pro tvorbu jednotlivých map jsou uvedeny na webových stránkách práce. Jako dokumentaci lze využít také text práce. Výsledných deset tištěných vintage map může být využito při popularizačních akcích Katedry geoinformatiky (resp. celé Univerzity Palackého). V případě zájmu Vydavatelství UP či jiného univerzitního subjektu by mohl být zahájen prodej těchto map coby stylových dekoračních předmětů.