Desktop style od: David Čihák
Vytvořeno: 10. 2. 2023
Klíčová slova: Vogt, Česko, 18. století
Zdroje: Wikimedia Commons
Zdroje dat: ArcČR 500, GISCO, Data50, LPIS, Natural Earth, City population
Mapa je inspirována Vogtovou mapou Čech z roku 1712, která reprezentuje kartografickou tvorbu první poloviny 18. století. Reliéf je na ní stále vyjádřen pomocí kopečků. Oproti původní mapě, ve které byla sídla rozlišena na města opevněná, neopevněná a poddanská, jsou zde sídla kategorizována do pěti skupin podle počtu obyvatel. Lesní plochy jsou znázorněny symboly stromků. Podobně jsou značeny také vinice a chmelnice. Po vzoru původní mapy, která podávala také mnoho tematických informací, jsou v mapě zaznamenány hrady, zámky, zříceniny a lázně. Název a legenda se nacházejí v kartuši v pravém horním rohu mapy. Po levé straně od ní se nacházejí grafická měřítka a v levém dolním rohu lze nalézt znaky historických zemí Česka.
Hlavním zdrojem prostorových dat se pro tuto mapu staly bodové vrstvy obcí a výškových kót, liniové vrstvy vodních toků a komunikací, a polygonové vrstvy vodních ploch a lesů ze sady ArcČR 500. Dále byla použita vrstva států (v liniové i polygonové podobě) a liniová vrstva krajů ČR (NUTS 3), které lze stáhnout prostřednictvím služby GISCO v rámci Eurostatu. Bodové vrstvy hradů zámků a zřícenin pocházejí z datové sady Data50. Plochy vinic a chmelnic byly získány z Veřejného registru půdy (LPIS). Pro oblasti za hranicemi Česka byly využity upravené a rozšířené vrstvy sídel, výškových kót, komunikací, vodních toků a vodních ploch ze sady Natural Earth. Atributová složka vrstvy zahraničních sídel byla obohacena údaji o počtu obyvatel, získané z webu City Population. Využít lze samozřejmě i jiné zdroje, nebo si vytvořit vlastní data. Pro popis mapy byl zvolen font IM FELL DW Pica, který je možné si stáhnout například zde. Velký státní znak, ze kterého byly v grafickém editoru vytvořeny znaky jednotlivých historických zemí, byl stažen z webu Wikimedia Commons. Kartuš byla vytvořena vektorizací z původní Vogtovy mapy Čech, kerá je dostupná na týchž stránkách.
Více se o celém postupu zpracování mapy (včetně použitých nástrojů a jejich nastavení), dozvíte v textu práce.
Desktop style od: David Čihák
Vytvořeno: 10. 2. 2023
Klíčová slova: Šrafy, Česko, 18. století
Zdroje: David Rumsey Map Collection
Zdroje dat: ArcČR 500, GISCO, Data50, LPIS, Natural Earth, City population,
Old Book Illustrations
Vzhledem k tomu, že 18. století představovalo, nejen v oblasti kartografie, období technologických objevů a pokroku, byla v rámci této epochy vytvořena ještě jedna mapa, která je inspirována kartografickými díly, vydanými koncem 18. století, případně začátkem 19. století. Reliéf na této mapě je již vyjádřen pomocí šrafování. Sídla jsou zde opět rozlišena do pěti skupin podle počtu obyvatel, ale místo symbolických znaků jsou v tomto případě znázorněny znaky geometrickými. Zbylý obsah mapy je víceméně totožný s první mapou (tzn. že obsahuje lesní plochy, vinice, chmelnice, hrady, zámky, zříceniny a lázně). Název, legenda i měřítka se nacházejí v kartuši v pravém horním rohu mapy.
Použité datové zdroje odpovídají zdrojům užitých u výše popsané mapy (tj. ArcČR 500, GISCO, Data50, LPIS, Natural Earth a City Population). Nad tento rámec byla ještě upotřebena rastrová data GMTED2010 o prostorovém rozlišení 15 úhlových vteřin. Tato data je možné získat po zaregistrování ze stránek USGS (Geologická služba Spojených států). Využít lze samozřejmě i jiné zdroje, nebo si vytvořit vlastní data. Jako hlavní písmo zde byl použit font Linus. Pro popis států a krajů byl zvolen font Old Standard TT. Oba je možné stáhnout například zde. Kartuš byla vytvořena vektorizací originálního souboru, staženého ze stránek Old Book Illustrations.
Více se o celém postupu zpracování mapy (včetně použitých nástrojů a jejich nastavení), dozvíte v textu práce.
Obr. 1 – Import stylu
Vytvořené symboly měst, kopečků, šraf a dalších prvků si můžete stáhnout v podobě stylu do ArcGIS Pro nebo spolu s historizujícími doplňky (např. kartuše, znaky historických zemí) jako vektorové soubory ve formátu SVG. Styl však kromě samotných znaků obsahuje také jejich přednastavené vlastnosti, a to i liniových a plošných znaků, které jako SVG soubory nejsou k dispozici. Import stylu do ArcGIS Pro je snadný (viz obrázek 1). V oddílu Catalog stačí kliknout pravým tlačítkem myši na Styles, poté najet myší nad Add, kliknout na Add Style a z adresáře vybrat příslušný soubor.
Po importu stylu do prostředí ArcGIS Pro lze tyto vizuály aplikovat na data prostřednictvím Symbology. Pravým tlačítkem myši klikněte na datovou vrstvu, levým klikněte na Symbology a na výchozí symbol. Otevře se Gallery, ve které si v rámci přidaného stylu vyberete příslušný znak. Vlastnosti znaků pro první mapu jsou nastaveny na měřítko 1 : 900 000, pro druhou na měřítko 1 : 675 000. Pro výrazně menší či větší měřítko mapy bude třeba změnit minimálně velikost symbolu, popřípadě další vlastnosti. To lze provést pomocí Properties v záložce Symbology.
Obr. 2 – Výchozí symbol
Obr. 3 – Aplikace symbolu
Obr. 4 – Vlastnosti symbolu
V okamžiku, kdy budete se svým mapovým polem spokojeni, můžete přistoupit k tvorbě výsledného rozvržení (klik na Insert -> New Layout) s kompozičními prvky. Grafické měřítko, které je součástí staženého stylu, lze do rozvržení přidat pomocí tlačítka Scale Bar (v rámci layoutu klik na záložku Insert, poté na tlačítko Scale Bar a z rozbalené nabídky vybrat měřítko „Region_18_st“). Dále je do mapy možné přidat grafické doplňky, jakými jsou znaky historických zemí, kartuše nebo rám mapy. Tyto SVG soubory lze přidat do mapového layoutu v prostředí GIS (v rámci layoutu klik na záložku Insert a poté na ikonu obrázku – Picture), nebo v případě grafického postprocesingu až v grafickém editoru.
Obr. 5 – Přidání měřítka a obrázku do layoutu
Grafická úprava se doporučuje především kvůli překrývajícím se kopečkům. Bohužel, autor práce zatím nenašel způsob, který by tento problém ošetřil v prostředí GIS (pokud by někdo takový způsob nalezl, neváhejte kontaktovat autora práce prostřednictvím emailu). Grafickou úpravu lze provést například v open-source softwaru Inkscape nebo v komerčním programu Adobe Illustrator. U druhého softwaru lze použít plugin ArcGIS Maps for Adobe Creative Cloud, který mj. reflektuje strukturu datových vrstev, nebo lze jednotlivé vrstvy vyexportovat jako PDF soubory a v grafickém editoru z nich znovu sestavit mapu. Jednotlivé kopečky lze v rámci jejich vrstvy přesouvat do popředí či do pozadí (Uspořádat -> Zcela dozadu / Zcela dopředu). Kromě toho je možné zde upravit barevné provedení znaků apod.