Úvod

V současnosti zatím neexistuje žádný průvodce po památkách České republiky, který by byl uzpůsoben speciálně pro potřeby osob se zrakovým postižením. Ačkoliv v současné době neexistují přesná statistická data o incidenci těžkého zrakového postižení v České republice, podle odhadů se na našem území nachází asi 83 tisíc obyvatel s těžkým zrakovým postižením, z čehož asi 19 tisíc představují osoby nevidomé (POSLEPU, 2018). S rychlým rozvojem a dostupností moderních technologií si ale stále více lidí může dovolit speciální pomůcky, které jim mohou pomoci jejich hendikep zjednodušit, nicméně potenciál využívání těchto technologií nebývá vždy zcela naplněn.

Hlavním výsledkem této práce je průvodce po vybraných památkách České republiky, který je určen právě pro osoby s těžkým zrakovým postižením, resp. zejména pro ty, kteří památky navštíví s jejich asistenty. Průvodce kombinuje jak klasické texty a obrázky, určené pro asistenty, tak i reliéfní grafiku ve formě tyflomap a dalších tyflografických prvků, díky kterým mohou lidé se zrakovým postižením lépe pochopit prostorový a architektonický charakter dané památky. Součástí práce je také dokumentace postupu tvorby tyfloprůvodce, která může sloužit jako inspirace budoucím autorům podobných děl.

Tyfloprůvodce je možné volně stáhnout z webových stránek práce a následně jej vytisknout pomocí klasické tiskárny a speciálního přístroje – fuzéru – který je dostupný téměř v každém tyflocentru, ve všech školách pro žáky se zrakovým postižením i v různých zájmových střediscích. Návod pro vytištění a použití průvodce je součástí přílohy této práce i webových stránek. Tyfloprůvodce je dostupný ve dvou variantách: společný pro všechny památky a ve verzi jednotlivých souborů k tisku pro každou památku zvlášť.

Z důvodu možné záměny významu slov „průvodce“ (publikace; příloha této diplomové práce) a „průvodce“ (asistent; doprovod) je v této práci pro průvodce osob se zrakovým postižením používán výraz „asistent“.