Závěr

Hlavním cílem této diplomové práce byl návrh a tvorba tyfloprůvodce po vybraných památkách v České republice pro cílovou skupinu uživatelů průvodců osob se zrakovým postižením. Tento cíl byl splněn vytvořením Tyfloprůvodce po vybraných památkách Česka, který je volně dostupný ke stažení na webových stránkách práce, a to jak ve variantě společné pro všechny památky, tak i pro jednotlivé památky zvlášť.

Práce byla rozdělena na několik dílčích cílů, přičemž prvním krokem byla rešerše problematiky tyflokartografie, tyflografiky a zrakového postižení. Následoval návrh struktury a obsahu tyfloprůvodce. Jako zdroj prostorových dat pro většinu tyflomap byla zvolena otevřená databáze OpenStreetMap, z níž byla data stažena do programu QGIS pomocí pluginu QuickOSM. Některé tyflomapy byly vytvořeny také vektorizací různých podkladů (např. půdorys kostela). Grafické zpracování tyflomap a tyflografik probíhalo v programu Adobe Illustrator, kde byl upraven znakový klíč a doplněn popis a měřítka. Takto připravené grafické prvky byly průběžně nahrávány do prostředí Adobe InDesign, kde byly přidány např. nadpisy nebo číslování stran.

Průvodce obsahuje celkem 16 památek a je rozdělen na části určené pro vidící uživatele (asistenty uživatelů se zrakovým postižením) a části určené pro uživatele se zrakovým postižením. Části pro vidící uživatele obsahují texty o historii, architektuře, zajímavostech apod., které jsou doplněné obrázky s popisy. V tyflografické části, tedy části určené uživatelům se zrakovým postižením, jsou jednotlivé památky zpracovány vždy ve třech měřítcích – poloha památky v rámci České republiky, okolí a detail. Pro vybrané památky byly vytvořeny i tzv. boční pohledy. V průvodci se nacházejí také strany „O tyfloprůvodci“ a „Památky“, které uživatelům podávají informace o tom, jak s průvodcem pracovat, a co je jeho obsahem. Zdroje použité literatury a obrázků jsou dostupné v závěru průvodce.

V průběhu práce proběhla také čtyři uživatelská testování, a to v Praze, Opavě, Litomyšli a Olomouci. Zde bylo testováno zejména to, jak s průvodcem pracují uživatelé se zrakovým postižením v praxi, jestli se dokáží v tyflomapách zorientovat nebo jestli jim vyhovuje grafické provedení. Z testování vzešlo několik připomínek, které byly následně zapracovány.

Průvodce si může vytisknout a vytvořit každý uživatel. Stačí pouze stáhnout příslušné soubory z webových stránek práce a ty následně vytisknout. Strany obsahující tyflografiku je potřeba vytisknout na speciální mikrokapsulový papír a následně vložit do fuzéru, kde dojde k zahřátí černě vytištěných částí a k vytvoření reliéfní grafiky, která je čitelná hmatem. Výsledky této práce by měly pomoci k rozšíření možností trávení volného času pro osoby s těžkým zrakovým postižením.