Výsledky

Hlavním výsledkem práce je vytvořený tyfloprůvodce po vybraných památkách Česka, který je přílohou 1 této práce. Na webových stránkách práce je možné si tyfloprůvodce stáhnout a vytisknout, a to jak ve verzi společné pro všechny památky, tak i pro jednotlivé památky zvlášť. Zároveň byl vytvořen návod k tisku tyfloprůvodce (příloha 2), který je spolu s posterem a textem práce také dostupný na webových stránkách.

Po získání potřebného teoretického základu v oblasti tyflokartografie, tyflografiky a zrakového postižení byla navržena struktura a obsah tyfloprůvodce. Příprava a zpracování prostorových dat probíhaly v open-source programu QGIS a data potřebná pro tvorbu tyflomap byla získána z otevřené databáze OpenStreetMap pomocí pluginu QuickOSM. V některých případech došlo také k vektorizaci různých podkladů dostupných na internetu (např. půdorys kostela). V programu Adobe Illustrator byl upraven znakový klíč a doplněn popis a měřítka. Jednotlivé strany tyfloprůvodce byly postupně kompletovány v prostředí DTP programu Adobe InDesign, kde bylo doplněno např. ohraničení stran, paginace, nadpisy nebo textová pole.

Při tisku tyfloprůvodce je třeba strany obsahující tyflografiku vytisknout na speciální mikrokapsulový papír a následně použít tzv. fuzér, který pomocí infračervených paprsků zahřeje černě vytištěné části. Tyto části díky tomu vystoupí nad povrch papíru a vytvoří reliéfní grafiku, která je čitelná hmatem.

Tyfloprůvodce obsahuje celkem 16 památek, které byly vybrány v rámci projektu RIDARP. Každá památka je zpracována ve třech měřítcích – poloha památky v rámci České republiky, okolí památky a detail památky, přičemž některé památky obsahují i tzv. boční pohledy. Každá památka je zpracována jak pro uživatele se zrakovým postižením, tak i pro jejich asistenty. Část určená pro asistenty podává informace o památkách v podobě textů a obrázků. Část určená pro uživatele se zrakovým postižením je zpracována formou tyflomap a tyflografiky a využívá Braillovo písmo, které je vždy vysvětleno odpovídajícím textem v klasickém písmu v oranžové barvě. Každá tyflomapa má také svou legendu, kde jsou vysvětleny objekty označené v mapě malým písmenem. Každá památka je doplněna dvěma textovými poli, kde jsou popsány významné geoprostorové souvislosti.

Součástí práce byla také uživatelská testování v Praze, Opavě, Litomyšli a Olomouci, kterých se účastnili žáci základní školy a gymnázia a dospělí uživatelé s těžkým zrakovým postižením. Zde byl tyfloprůvodce prakticky testován, a poznatky z těchto testování byly následně vyhodnoceny a zapracovány.

Výsledný tyfloprůvodce je formátu A4 (297 × 210 mm). Strany obsahující tyflografiku byly vytištěny 26. 4. 2022 na Katedře geoinformatiky UP na mikrokapsulový papír Zytex2 Swell Paper a následně vloženy do fuzéru pro tvorbu reliéfní grafiky. Strany určené pro vidící uživatele byly vytištěny 27. 4. 2022 v tiskárně PROPERUS, s. r. o na matný křídový papír o gramáži 200 g/m2. Následně byly strany slepeny tak, aby bylo možné průvodcem pohodlně listovat. Nakonec byl tyfloprůvodce doplněn o obálku a svázán kroužkovou vazbou ve Vydavatelství UP.

Praktická část této práce slouží zároveň jako dokumentace postupu tvorby tyfloprůvodce, kterou je možné využít pro jeho rozšíření, nebo pro vytvoření podobného tyflokartografického díla, a díky tomu dále rozšířit možnosti trávení volného času pro uživatele se zrakovým postižením. Zároveň je plánována distribuce tyfloprůvodce přímo na infocentra jednotlivých památek, kde bude dostupný k zapůjčení.