Index podlažní plochy budov v Olomouci

Úvod

Index podlažní plochy vyjadřuje intenzitu využití území, jedná se o počet m2 hrubé podlažní plochy na m2 základní plochy

IPP = zastavěná plocha budovou * počet podlaží / výměra pozemku

Intenzitu využití území mají města ze zákona povinnost regulovat. Hlavním důvodem je ochrana krajinného rázu a zamezení překročení únosné míry využití území. Díky informaci o intenzitě zástavby a jejím rozmístění lze optimalizovat například nakládání s odpady, rozmístění obchodů a občanské vybavenosti. Vyšší míra intenzity využití území je přímo úměrná nárůstu dopravy a s tím související potřeby větší parkovací kapacity. Problémem některých měst je vylidňování center způsobené ochotou firem zaplatit za lukrativní lokalitu vyšší nájem než si mohou dovolit místní obyvatelé. Stanovením minimálního podílu bydlení pro plochu lze trendu vylidňování zabránit. Způsobů regulace intenzity je relativně hodně a nejčastěji používaná je výšková regulace. Regulací výšky se splní zákonná povinnost a zároveň se přispěje k ochraně a zachování krajinného rázu. Problémem je, že i když je stanovena, ne vždy bývá dodržována případně je obcházena různými způsoby. Jsou známé případy kdy developer pří výstavbě bytů sníží výšku stropů, tím zvýší počet podlaží a může dojít k překročení maximální míry využití území. Výška stavby nám navíc nepodává žádnou informaci o vnitřní stavbě budovy. Stejně vysoká budova může mít různý počet podlaží a různé nároky na infrastrukturu. Mezi další způsoby regulace se řadí například maximální zastavěnost pozemku a minimální podíl zeleně.

Cílem bakalářské práce je využit tradičních metod hodnocení intenzity využití území města, ale především se zaměřit na v českém územním plánování málo používaný index podlažní plochy (IPP). Výpočet provést pro funkční plochy města Olomouce a najít oblasti s vysokými hodnotami IPP. Interpretovat celkové rozložení intenzity využití území a zjistit, zda index nabývá určitých charakteristických hodnot z hlediska typů budov a struktur zástavby. Zhodnotit klady a zápory použití IPP. Nakonec navrhnout nové doporučené hodnoty regulace pro problematická území i budoucí výstavbu. Výsledky práce by měly být využitelné odborem koncepce a rozvoje Magistrátu města Olomouce především při procesu územního plánování.

Bakalářská práce v PDF, Poster k bakalářské práci v PDF

© 2017 Tomáš Tuháček, Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta, Katedra geoinformatiky