Index podlažní plochy budov v Olomouci

Závěr

Cílem bakalářské práce bylo vypočítat index podlažní plochy a další indexy používané v územním plánování pro území města Olomouce.

Teoretická část práce se zaměřovala především na přehled současné problematiky a výběr metod hodnocení a regulace intenzity využití území měst, používaných v českém územním plánovaní. Dalším krokem bylo seznámení se s Územním plánem Olomouce, především s částmi týkající se ploch s rozdílným způsobem využití, konkrétně jejich rozdělení.

V praktické části bylo potřeba nejdříve vytvořit ucelenou databázi budov v Olomouci. Data o počtu podlaží všech budov byla vytvořena za pomoci 3D modelů budov autorem práce a při jejich tvorbě bylo přihlédnuto k existující databázi od ČÚZK.

Interpretace a vizualizace výsledků výpočtu byla nejdříve zaměřena na město jako celek z hlediska všech indexů a pro stabilizované plochy. Intenzita využití území města byla vypočtena v různých měřítkách, kromě funkčních ploch byly použity i základní sídelní jednotky a lokality dle územního plánu. Dále byla provedena interpretace a vizualizace rozložení IPP pro jednotlivé druhy stabilizovaných ploch. Zvlášť jsou popsány výsledky dle způsobu využití (smíšené obytné, veřejné vybavení, komerční, smíšené výrobní, technická a dopravní infrastruktura) a dle jednotlivých typů struktury zástavby. Poté bylo navrženo řešení a doporučené indexy ploch přestavby a ploch zastavitelných. Poslední část obsahovala hodnocení použitelnosti jednotlivých indexů, nové řešení hodnocení intenzity využití území města a vizualizaci dat v ArcGIS Online.

Veškeré výsledky, vizualizace, intepretace a vytvořené (geo)databáze by měly usnadnit územně plánovací proces v Olomouci, především s ohledem na regulaci a rozložení intenzity využití území.

Bakalářská práce v PDF, Poster k bakalářské práci v PDF

© 2017 Tomáš Tuháček, Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta, Katedra geoinformatiky