Přírodními krajinnými elementy, které bývají v krajině opomíjeny jsou hranice. Přírodní hranice mají nejčastěji charakter přechodných pásem či zón, řídce jsou ostré, liniové. Ostré linie se vážou na terénní hrany nebo vodní toky a nádrže. Anebo vznikají jako důsledek diferencovaného využití krajiny (Richling, 1996).
Ekoton je definován jako hraniční neboli přechodná zóna, či okrajové společenstvo mezi dvěma nebo více ekosystémy, v důsledku prolínání často s větší biodiverzitou a výhodnějšími podmínkami pro organismy než každá z hraničních biocenóz, proto tam bývá větší pestrost druhů rostlin i živočichů (Jakrlová, Pelikán, 1999; Odum, 1977; Zólyomi, 1987; Hansen et al., 1988; Jeník, 1995 aj.).
Jedná se o prvek prostorové struktury krajinné složky (ekosystému), který tvoří různě široké přechodové pásmo či linii rozhraní mezi sousedními ekosystémy, a je charakterizován vyšším počtem druhů organismů oproti oběma sousedním biocenózám (tzv. ekotonový efekt, edge-effect). Nalézají se zde druhy jak z obou sousedních biocenóz, tak druhy specifické jen pro tuto přechodnou zónu, např. Duvigneaud (1988), Laštůvka, Krejčová (2000) apod. Za ekotony však di Castri, Hansen (1992) považují i ostré hranice (úzké přechodové zóny). V současné kulturní krajině jsou však ekotony místem styku prostoru přírodního a řízeného člověkem (agroekosystémy).
Termín ekoton je však pojímán velmi široce. Zahrnuje přechodné pásmo mezi dvěma biomy (tajga – tundra, např. Lavriněnko et al., 2000, aj.), hranici les – louka i diferenciaci lemu lesa (např. Falińska, 1996 aj.).
Z prostorového hlediska je ekoton charakterizován prostorem a časem, které odráží síly interakcí mezi hraničními jednotkami (ekosystémy). Např. Hansen et al. (1992), di Castri, Hansen (1992), Pyšek (1992) uvádějí, že změny časoprostorové struktury nebo funkce probíhající v ekotonu jsou rychlejší než změny v krajině jako celku. V souvislosti s krajinnou stukturou jsou analyzovány hranice mezi krajinnými jednotkami na různých úrovních, popisovány ve vazbách na fyzickogeografické podmínky, např. Widacki (1979), Balcerkiewicz (1990 in Richling, 1996), Beruczaszwili (1990), Husár (1992, 1996, 2004), Ihse (1989), apod. Ekotony, jako prostorové jednotky, mají různou vnitřní strukturou a stavbou, prostorovými atributy a jiné vlastnosti, podmíněné abioticky a bioticky (kontrast, vnitřní diferenciaci, šířku, tvar). Současně mají vlastnosti podmíněné časem, vývojem a funkcí – propustnost, stabilitu, elasticitu (Hansen et al., 1992).
Typické vlastnosti ekotonu (podle Kovář, 1994)
© Katedra geoinformatiky UP Olomouc 2007